O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


ČT chce podat žaloby na půl milionu lidí!

autor : Jitka Lenková , vydáno : 28. 02. 2005

Úskalí vymáhání dlužných koncesionářských poplatků.

Když jsem se to dozvěděla nejprve cestou jedna paní povídala, považovala jsem to za špatný vtip. Ale ono ne – ČT to myslí vážně! Neuvěřitelných pět procent našich občanů čekají oplétačky se soudem, které všichni tak milujeme.

Takže – kde vidím zádrhely?

Je jich tu hned několik v různých rovinách – ekonomických, právních i etických.

Za prvé – o razii na neplatiče koncesionářských poplatků se mluví dlouhá léta. ČT konala i různé zastrašovací akce, zřejmě marně, český národ je značně otrlý. Kdyby ČT žalovala již kdysi dávno hned první neplatiče a postupně v této chvályhodné praxi pokračovala, nemusel problém narůst do takovýchto obřích rozměrů.

Za druhé – více jak půl milionu plánovaných žalob samozřejmě zahltí naší justici. Všechny žaloby budou zřejmě naprosto stejné, měnit se bude pouze jméno žalovaného a údaje o něm. Jakmile soud vyhotoví platební rozkaz podle první takové žaloby, bude muset vyhovět všem žalobám a vyhotovit a doručit více jak půl milionu platebních rozkazů, Objevila se proto úvaha o tom, že ČT jako žalobci bude dovoleno podat žaloby v elektronické podobě. To by ovšem potom měli mít stejné právo i všichni ostatní účastníci všech soudních případů, co jich v ČR probíhá. Pokud ne, je tím porušena zásada rovného postavení všech účastníků soudního řízení a ti, kteří by se tím cítili poškozeni, by mohli podat i příslušné žaloby, Na druhou stranu pokud by se ČT podařilo soudní elektronická podání prosadit, samozřejmě pro všechny, znamenalo by to v práci naší justice obrovský průlom a díky ČT za to.

Za třetí – soudy musí vyřizovat žaloby v tom pořadí, jak je obdržely. Domnívám se, že uvažované vyčlenění skupiny pracovníků pouze na tyto žaloby této zásadě odporuje, protože případy, kterými se tito pracovníci zabývali, musí být logicky přesunuty na jejich kolegy (v justici je stop stav a nové lidi zatím přijmout nelze). Žaloby ČT tak přijdou na řadu dříve, než by správně měly, pokud by soudy pracovaly jako dosud, tj. nové případy stejnoměrně přidělovaly všem svým pracovníkům. Tito pracovníci se potom nemohou zabývat novým případem dříve, než zpracují ty staré. Případným vyčleněním části pracovníků soudu jen na žaloby ČT by tak byli poškozeni účastníci dřívějších případů– jejich věc by byla vyřízena později.

Za čtvrté – nemyslím si, že ČT vysoudí tolik peněz, kolik by mohla. A může si za to sama. Všechny její pohledávky starší tří let (počítáno ke dni podání žaloby) jsou ze zákona promlčeny stejně jako všechny pohledávky stejného druhu, co ji v ČR je. Neděje se tak ale automaticky, dlužník, tedy ten, po kom peníze chceme, toto musí soudu namítnout a soud to bez problémů akceptuje. Pokud by tedy ČT nechtěla přijít o jeden jediný poplateček, musela by svého dlužníka žalovat nejpozději do tří let ode dne, kdy nezaplatil a zaplatit měl. I tak je ale těch dostupných 2700 Kč x 550.000 plánovaných žalovaných pěkná sumička. Netroufám si odhadnout, o kolik peněz ČT díky promlčení přijde, neměl by však za tuto ztrátu být někdo v ČT přece jen odpovídat? Vždyť tak poškodil nejen ČT, ale hlavně všechny řádně platící akcionáře, na jejichž oblíbené pořady „nejsou peníze“.

A závěr? Ze skříně vypadl zase jeden úchvatný kostlivec. Pěkně chřestí kostmi a má vyděsit neplatící koncesionáře, aby zaplatili i to, co nemusí. Nemám žádný soucit s těmi, kdo nás, poctivě platící koncesionáře, celá léta plíživě okrádali, proč by však měli platit i za neschopnost někoho jiného vymáhat své dluhy řádně a včas?

Jitka Lenková

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
ČT hospodaří špatně a koncesi...naštvaný koncesioná...3-. -0. 2005, 24: 1
Re: Článeknaštvaný koncesioná...3-. -0. 2005, 24: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006