O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Vraťte se do dětství

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 08. 03. 2005

Anebo přiveďte své vlastní děti do kouzelných krajin a příběhů Zdeňka Buriana, které zpřístupnila Jízdárna Pražského hradu.

Může to být překvapení pro všechny: Dnešní děti poprvé nahlédnou do světa pravěkých příšer, jak je do učebnic a školních kabinetů před lety namaloval kdysi všestranně obdivovaný a přitom nevynášený malíř. Jejich rodiče s úžasem objeví, že autor školních obrazových pomůcek byl zároveň i ilustrátorem knížek, které hltali ve vlastním dětství ve skrytu pod peřinou. A i ti, kteří obé pamatují, mohou být překvapeni, že Burian maloval občas i něco jiného.

Burianovo celoživotní dílo je fascinující i rozsahem, protože zahrnuje na 14 000 položek, z nichž je přes deset tisíc ilustrací. Nezapomenutelné jsou jeho obrázky k verneovkám, zvláště pak k románu „Dvacet tisíc mil pod mořem“, které se staly i předlohou k výtvarnému pojetí filmů Karla Zemana (byť se to oficiálně nepřiznává). Na výstavě je možné shlédnout i mnohé nikdy nevydané ilustrace, které by jistě čtenáře okouzlovaly stejně, jako ty, na které se ještě dodnes práší v mnoha knihovnách. Čtenáři ho totiž milovali, leč oficiální socialistická kultura nikoli.

Méně známá jsou pak jeho volná díla, portréty blízkých, krajiny a zátiší, mnohdy až fantasmagorická. Stal se pro dvě generace vlastně jen synonymem pro autora názorných vyučovacích pomůcek, které vytvořil ve spolupráci s docentem UK paleontologem Josefem Augustou. Jeho rekonstrukce podob fosilních zvířat, rostlin a pravěkého života vzbuzovaly zájem i v zahraničí a dodnes jsou chloubou řady světových muzeí i galerií.

Správě Pražského hradu se tak podruhé (po výstavě Josefa Sudka) podařil krok správným směrem - poskytnout své prostory unikátnímu a ne zcela známému dílu významného českého výtvarníka. Navíc v docela zdařilé expozici doplněné prostorovými rekonstrukcemi mamuta, výjevy z vědeckofantastických filmů a důmyslným labyrintem „chodeb“ plných Burianových obrázků.

Až do 10. července se tím nabízí velmi příjemná náplň na sobotní či nedělní odpoledne.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006