O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Zemřel Hans Bethe, svědomí vědy

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 09. 03. 2005

Obr fyziky a svědomí vědy, gigant vědy 20.století Hans Albrecht Bethe, laureát Nobelovy ceny, zemřel. Podle zprávy z Cornellovy univerzity v New Yorku , v neděli 6.března 2005 skonal ve svém domě v Ithaca. Bylo mu 98 let.

Hans Bethe - fyzik Narodil se ve Strasbourgu. Učil později fyziku ve Frankfurtu, Stuttgartu a v Mnichově. Z University v Tubingen byl odvolán v roce 1933, protože jeho matka byla židovského původu a nacistický režim v Německu sílil. Působil pak od roku 1935 v Cornell.

Jeho hlavní práce se týkala teorie atomických jader. Byl otcem moderní atomové fyziky. Během druhé světové války odešel do Nového Mexika, kde spolupracoval v oblasti teoretické fyziky dělení na Manhattanském projektu. Vysvětlil, jak svítí slunce. Bethe vyvrátil teorii o nedělitelnosti atomu, udělal další významné objevy o tom, jak jsou atomy složené z menších částeček. Stal se klíčovou osobností při vývoji první atomové bomby. Po válce Bethe spolupracoval s americkým vědcem Eduardem Tellerem na vodíkové bombě.

Později vedl tažení za pokojné použití a za mezinárodní kontrolu nad jadernou energií. V roce 1958 se Bethe zaměřil na prezidenta s cílem prosazovat nukleární odzbrojení. Byl poradcem Spojených států v ženevském nukleárním zákazu nukleárních zkoušek v atmosféře. Radil prezidentovi Eisenhowerovi a později prezidentům Kennedymu a Johnsonovi, jak chránit lidstvo před zneužitím jaderné energie.

Nobelovu cenu ve fyzice v roce 1967 získal za objevy o energetické produkci ve hvězdách. Jeho práce na nukleárních reakcích ho přivedla k objevu, jak je dodávána energie hvězdám. Objevil, co dělají umírající hvězdy a jak jsou těžší elementy vyprodukované z popelů těchto supernovas.

Bethe s Feynmanem sehráli centrální roli při vývoji kvantové elektrodynamiky. Bethe také publikoval první teorii skoků a přechodů ve slitinách.

Sám považoval za nejpodnětnější svou teorii, podle které se předpovídá jak se jaderná hmota transformuje za extrémně vysokých teplot do plazmatu, nazvaného quark.

Zajímal se o historii a miloval hory. Jeho významnost spočívá v jeho humanismu, v jeho sociálním sepjetí a neoddělitelnosti od potřeb lidí, v přesvědčení, že věda a poznání musí sloužit lidem a smí být využívána pouze k mírovým účelům.

http://www.cornell.edu/

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Re: Článek3-. -0. 2005, 09: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006