O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Vzhůru na motýly!

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 15. 03. 2005

Loni vzbudili obrovský zájem Pražanů. A letos dorazili znovu. Ve skleníku Fata Morgana se chystají vylíhnout tropičtí motýli, které dodal Shakespearův Stratford.

William Shakespeare by se asi divil: nebude zdaleka jediným, o kom se mluví v souvislosti s městečkem Stratford nad Avonem. Zasloužila se o to motýlí farma v anglickém Stratfordu, která je vlastně především skleníkem s tropickým klimatem, kde se líhnou motýli tropických pásem celého světa.

Celkem tisíc kukel dvaceti osmi druhů motýlů dorazilo ve středu 9. března do Prahy pravidelnou leteckou linkou z Londýna. Motýli a kukly pro pražskou výstavu se v přírodě vyskytují především v Africe, na Kanárských ostrovech, Filipínách, Thajsku, Malajsii, střední a jižní Americe. V ojedinělých případech si zaletí i do jižní Evropy.

K tomu, aby se housenky motýlů mohly zakuklit, vytváří si jakýsi opasek pro pevné upevnění k vegetaci. Ostatním musí pomoci entomologický špendlík, kterým je kukla přichycena k podložce. Pak nezbývá než čekat, kdy se motýli vylíhnou.

Motýlem s nejmenší, dvoucentimetrovou kuklou je Danaus chrysippus, zatímco kukla druhu Attacus atlas dosahuje až deseti centimetrů, neboť se v ní skrývá největší noční motýl na světě. I když výstava motýlů odstartuje až 15. března a potrvá minimálně do konce března, některým motýlům se čekat nechce. Proto je pravděpodobné, že pokud do skleníku zavítáte dřív, naprosto neplánovaně se s některými z nich určitě potkáte.

Ale nečekají vás jen motýli. I bohatý svět exotických palem a cykasů. Výstava Palmové dny ovšem končí už 13. března. Trojská botanická zahrada se může pochlubit vzácnými druhy palem, které se dosud v České republice nepěstují. K vidění jsou palmy s rozdílným typem olistění, otrněné i různobarevné, nechybí ani palma ratanová.

Skleník také získal nové obyvatele, ale ti nic nevidí. Seznamte se s tetrou slepou (Astyanax fasciatus mexicanus), která se od minulého týdne zabydluje ve skleníku Fata Morgana, přesněji v malém akváriu v podzemní štole, spojující sukulentní a tropickou část.

Ryba, která v dospělosti dorůstá velikosti 9 centimetrů, se dokonale přizpůsobila svému životnímu prostředí. V temných jeskyních, kde žije, nepotřebuje oči, příroda to tedy zařídila tak, že o ně po narození přicházejí: Oči potěru jsou nejdříve zřetelně černé, aby v dalších dnech klesly do hloubi očnice a postupně je překryla kůže. Proto se při orientaci ve vodě musí tetra slepá spolehnout zejména na čich a hmat. Doma je v jeskyních vodách poloostrova Yucatan v Mexiku. Ve skleníku jich najdete padesát kusů.

K vidění je také rozkvetlý zmijovec, nazývaný též Áronova hůl, konkrétně druh Amorphophallus konjac. Zatímco loni mohli návštěvníci skleníku obdivovat největší, mateřskou hlízu, která společně s květním stvolem měřila od země až po úplný vršek 1,8 metru, letos kvete jedna z dceřiných hlíz a dosahuje asi třetinové výšky. Zmijovec je oblíbenou pokojovou rostlinou, ale jen do okamžiku než rozkvete. Kvetoucí rostliny i na větší vzdálenosti prozradí nepříjemný zápach, který připomíná tlející maso. Zmijovec „vůní“ láká své mlsné opylovače, především dvoukřídlý hmyz.

Strongylodon macrobotrys, dřevnatějící liána se v přírodě pne po stromových velikánech a běžně dosahuje délky 20 m. Vytrvalé trojčetné listy jsou lesklé a v čase rašení temně fialové. Obrovské převislé hrozny velkých člunkovitých květů dosahují délky až 90 cm připomínají spíše než květ nahoru ohnutý zobák papouška. Pražská botanická zahrada získala řízky Strongylodon macrobotrys darem z botanické zahrady v Bonnu v roce 2002. Zhruba dvoumetrové rostliny zasadili na podzim roku 2003. Liány se rychle vyšplhaly vzhůru a již následující jaro vykvetly tři hrozny nádherných květů. Počet květenství se každoročně zvyšuje a letos by jich mělo být minimálně patnáct, která se budou ještě nejméně měsíc postupně rozvíjet.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006