O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Skvělý Radok Na zábradlí

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 18. 03. 2005

Jako v biografu na oscarovém filmu si budete připadat v Divadle Na zábradlí při sledování nové inscenace „Popis jednoho zápasu“ Davida Radoka.

Sám spoluautor (David Radok napsal hru spolu s Josefem Kroutvorem) a režisér v jedné osobě považuje celý projekt za experiment – dvacet let se totiž věnuje opeře převážně ve švédském Göteborgu. Nad nabídkou režírovat činohru a k tomu ještě v původní vlasti a v češtině, váhal několik let. Po návratu k činohře toužil, ale zároveň se ho obával. Přece jen je u opery motorem hudba, zatímco práce s volným hercem je prý něco jiného. Ale výsledek váhaní a usilovné práce je skvost, který jen tak na našich divadelních prknech není k vidění.

Nezvykle sevřený a ukázněný soubor divadla doplněný o své stálé hosty (výrazněji se prosazují zvláště Igor Chmela, Jiří Ornest a Pavel Liška, i když chválu lze pět o všech deseti účinkujících) předvádí téměř baletní tanec, kterým jsou uváděny a rozdělovány jednotlivé scény. Radok si ze Švédska přizval jediného stálého spolupracovníka, choreografa Hǻkana Mayera a spolu s ním svázal inscenaci hudbou. Jenomže tentokráte není motorem ona, ale naopak herecké výkony a hlavně Franz Kafka.

V žádném případě nejde o dramatizaci nějaké Kafkovy povídky, natož pak té, z níž je vypůjčen název, ani o Kafkův životopis. Je to volné seskupení různorodých textů, útržků z Kafkovy korespondence, z jeho deníků, povídek, románů i úředních dokumentů úrazové pojišťovny. S texty autoři nakládali volně, často bez ohledu na původní účel či záměr. Vznikl tak zcela nový příběh jistého Josefa K., „člověka, který je nejen úředník, ale také podílník v továrně na azbest“.

Fascinující představení, které plyne sice bez přestávky, ale jakoby mimochodem a zdá se neskutečně krátké. Představení, které zasáhne každého do hloubky, každého ovšem jinak, představení, které dokáže pohnout značně potlačeným svědomím současného člověka. Představení, po němž jen těžko pochopíte, že sám Kafka považoval své dílo za spíše komické…

Původně text vznikl jako libreto k nové opeře současného skladatele Jana Sandströma, která bude mít v Göteborgu premiéru letos na podzim. Přes loňské léto pak Radok podle libreta připravil ve spolupráci s dramaturgyní Radkou Denemarkovou text činoherní. Tedy přesně naopak, než tomu bývá obvykle, kdy se divadelní hra „seškrtává“ na libreto.

Švédská opera jistě bude zajímavá, ale těžko zajímavější než pražská činoherní inscenace. Je to jedno z mála pražských představení, která vřele doporučuji ke shlédnutí. A doufám, že David Radok s uvedením dalšího svého titulu bude váhat podstatně kratší dobu.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006