O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Dalimilova kronika – vyhozené peníze?

autor : Jitka Lenková , vydáno : 21. 03. 2005

Mluvčí Věře Duškové vyčítali, že prozradila, kolik může ČR obětovat na nákup exempláře Dalimilovy kroniky, který co nevidět půjde do aukce. Je to „jen“ deset milionů, každý z nás tedy symbolicky přispívá jednou korunou.

Deset milionů je pro jednotlivce hromada peněz, kterou možná neuvidí za celý svůj život, pro náš stát „drobné“srovnatelné třeba s výdaji na letenky našich politiků. Máme utratit deset milionů, aby se hrstička odborníků mohla kvalifikovaně zaobírat pár desítkami listů středověké kroniky? Jistě, pokud by se nám kroniku podařilo koupit, potěší se jí i několik tisíc, možná desítek tisíc lidí, kteří ji uvidí na pár dní vystavenou. Není to za deset milionů přece jen málo?

Proč kladu tuto podivnou otázku? Žijeme v moderní Evropě a svět a v době dokonalých reprodukčních technik svět nestojí a nepadá se středověkými kronikami. Co na nich mohou odborníci ještě zjistit? Jaký písař a čím je psal, kdy přesněji vznikly, o čem se v nich píše? Nakonec skončí v sejfu, přístupné pro pár odborníků v bílých rukavicích, kteří o nich při větším štěstí napíší monografii, při menším pár článků do odborného tisku. A za to máme dát deset milionů? To už je levnější ony odborníky za daným rukopisem vyslat, pořídit jednou provždy kvalitní skeny a pro „obyčejný lid“ vydat faksimile daného díla anebo alespoň plnobarevnou publikaci. Tu pak může vzít kdokoliv do ruky a učitelka ve škole ukázat žákům – podívejte se, tak takhle vypadá středověká kronika a o tomhle se v ní píše. Originál je uložen tam a tam a skeny na té a té www adrese. Je opravdu takový problém pro naši vládu a vědce vyjednat si a zaplatiti možnost naskenování daného exempláře Dalimilovy kroniky už teď pro případ, že by si ho v dražbě zakoupil nějaký šílený milionář, vystavil doma v obýváku a odmítal k němu kohokoliv pustit?

Nechci diskutovat o tom, zda vůbec potřebujeme středověké kroniky. Jistěže ano, ale ne v té podobě jako dosud, kdy „obyčejný člověk“ téměř vůbec nemá šanci se k nim dostat. Nemyslím, aby si sám fyzicky prohlížel křehký originál. Bohatě by pro drtivou většinu veřejnosti opravdu stačily kvalitní a hlavně volně dostupné a šiřitelné skeny alespoň těch základních děl naší literatury, o nichž se sice učíme k maturitě, ale které jsme nikdy neviděli. Na to bych vynaložila těch deset milionů z našich daní a vynahradila bych tak knihovnám a dalším institucím to, že už nebudou použití svých skenů zpoplatňovat občany ČR tisícovými částkami. Pokud by však i nově zakoupenou Dalimilovu kroniku měl stihnout ten osud, že toto celonárodní dědictví bude dostupné zase jen pár vyvoleným a myšlenka volných skenů je neprůchodná, nechť je těch deset milionů raději vynaloženo na něco úplně jiného, třeba bezplatný internet v každé okresní knihovně. A jsem si jistá , že každého z vás jistě napadne hned několik možností.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Trefa vedle.Černý3-. -0. 2005, 21: 1
Re: Článekradana3-. -0. 2005, 22: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006