O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Přijímačky vytřídily elitu

autor : Jitka Lenková , vydáno : 22. 03. 2005

O našem školství již delší dobu nechovám žádné iluze, o ministerstvu školství a školských zákonech také ne. Nicméně stane se, že i slepé kuře najde zrno a že i systém, který já osobně považuji za dosti neschopný, je schopen nečekaně vyprodukovat kvalitu.

Jinak se totiž existence nového školského zákona a úprava přijímacího řízení na střední školy nazvat nedá.

Zeptejme se, co je účelem přejímacího řízení? Daný materiál, tj. žactvo, či děti, chcete-li, roztřídit na různé školy. O tom, že některé školy jsou považovány za lepší a jiné za horší, za elitní a neelitní, pro studenty mimořádně nadané i pro ty ostatní, netřeba vést diskusi. Až dosud vše běželo jen podle znalostí. Ministerstvo školství dobře vědělo, že to je chyba, že znalosti k úspěchu nepostačují. A proto vymyslelo onen na první pohled ďábelský plán – k znalostem je třeba ještě přidat nějaké ty morálně volní vlastnosti. A tak proti sobě stojí sebedůvěra a snížené sebevědomí, suveréni a trémisti, odvaha i zbabělost, chuť riskovat proti opatrnictví a sázce na jistotu. Vtip spočívá v tom, že v přijímacím řízení, stejně jako v životě, člověk nikdy neví, který z těchto protipólů právě vytasit.. Aby se správně rozhodl, musí k tomu mít i jistou porci štěstí, té neuchopitelné, nenaučitelné a nezískatelné kvality. Existuje na ně jen jediný starý antický návod, doufat, že odvážnému štěstí přeje.

A přesně to se potvrdilo. Řekněme pro zjednodušení, že všichni adepti, o nichž je řeč, měli stejné vynikající znalosti i studijní výsledky. O tom, na jakou školu si troufnou, rozhodovalo, jak se cítí, zda si věří anebo ne. Ve chvíli, kdy se domnívají, že v sázce je celá jejich budoucnost, se samozřejmě obrátili na své rodiče. Bylo tak i na nich, aby své ratolesti navigovali tím správným směrem. Už teď víme, jak to dopadlo. Většina si i přes své dosavadní studijní úspěchy nevěřila a přihlásila se na méně prestižní školy, které jsou o řád pod jejich dosavadními studijními výsledky. Na těch nejprestižnějších školách je poloprázdno. Přihlásili se na ně jen ti nejodvážnější, kterým už někdo stačil říct, že nejhorší je smrt z vyděšení. Prestižní školy si tak mohou být jisti, že z daného materiálu získaly opravdu elitu, jejich noví žáci budou nejen studijně zdatní, ale také sebevědomí, cílevědomí, se silnou vůlí. Jejich odměna je v tomto případě dvojnásob sladká a super zasloužená.

Noviny však veřejnosti předhodily srdceryvné příběhy nadaných dětí, které vsadily na jistotu, nyní splakaly nad výdělkem a „nejradši by se neviděly“. Na méně prestižní školy, které si, připomínám, že dobrovolně, vybraly, se dostaly. Prestižní školy budou muset vypsat druhé kolo přijímaček, zúčastnit se ho však mohou jen nepřijaté děti. V tomto případ ty, které z ostatních škol vytlačili nadanější, leč nevěřící si uchazeči. Tyto děti teď dostanou druhou šanci, na kterou by si dřív ani netroufaly pomyslet a zakusí tak třeba, jaké to je mít v životě jednou štěstí. Také námět na pár pěkných příběhů.

Nedá se předpokládat, že tak důmyslné přijímací řízení vzniklo náhodou. Spíše se domnívám, že ministerstvo školství opravdu chtělo, aby tyto přijímací zkoušky byly zároveň i zkouškami ze života. Naše žactvo tak dostalo v nadplánu ještě jednu lekci.

Ohlasy na nový školský zákon jsou negativní, ti, kterých se nejvíce týká, se cítí podvedení, ošizení, jako za komunistů. Chtěli by, aby si každý mohl přihlášek na střední školy podávat, kolik a kam chce. Uchazeči by to vnímali jako spravedlivější, nikdo by se necítil ošizen a přijímačky by nepřipomínaly hokejové prodloužení, kdy jediná chybička a „náhlá smrt“ zvrátí celý dosavadní vyčerpávající zápas. Odvahy a sebedůvěry už netřeba. Je to opravdu to nejlepší?

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Co z nich bude?Milouš3-. -0. 2005, 22: 0
lekce zivotaAlík3-. -0. 2005, 22: 0
A to má být dobře?Pavel3-. -0. 2005, 22: 0
co z tohoto ročníku vyroste?Milouš3-. -0. 2005, 22: 0
PřijímačkyJura3-. -0. 2005, 22: 0
PravidlaVladja3-. -0. 2005, 22: 1
faktaVlasta3-. -0. 2005, 22: 1
Sebevědomíx"sebevědomí&q...Eva 3-. -0. 2005, 22: 1
Byl to souhlas s výhradouEva 3-. -0. 2005, 22: 1
přijímačkyvilma4-. -0. 2005, 23: 2
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006