O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Třepetající se nádhera ve skleníku

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 26. 03. 2005

V krátké historii skleníku Fata Morgana se již podruhé otevřela Výstava tropických motýlů. Motýli druhu Papilio, Attacus, Heliconius, Atrophaenura, Danaus jsou jen malým dílkem všech křehkých krasavců, kteří se na výstavě předvedou.

Není to tedy tak, že byste se ve skleníku prodírali hejnem poletujících motýlů. Tisícovka kukel se líhne postupně a motýli mají skutečně jepičí život. Naopak může být chvílemi i dost obtížné nějakého toho třepetálka zahlédnout. Ale až se je naučíte vyhledávat, zjistíte, že jsou skutečně skoro všude. „Líhniště“ je letos umístěno na terase skleníku, voda v nádobách pod ním je účinnou ochranou před útočícími mravenci, kteří si na kuklách rádi smlsnou. Vylíhnutí motýli, kterých je již kolem stovky, se živí nahnilým ovocem a sají nektar z květů nebo roztok medu na umělých květinách. Tam si je také můžete skoro nerušeně prohlédnout a vyfotografovat. Jen jsou při jídle trochu skoupí na ukazování své krásnější poloviny na roztažených křídlech.

V Jižní a Střední Americe, zejména pak na územích říše Aztéků a Inků jsou motýli od nepaměti zobrazováni v kalendářích, knihách, na obřadních předmětech, náboženských sloupech, nástěnných malbách, keramice, dřevořezbách, oděvech, špercích, na řadě míst světa se tančí motýlí tanec… Motýli zde symbolizují především tajemno spojené s proměnlivostí lidské duše a mysli. Jako symbol dokonalosti se poprvé na světě objevil Aztécký bůh – opeřený had Quetzacoatl v podobě motýla.

Pokud prý ve snu uvidíte denního motýla, máte pozitivní vidění světa. Psýché v řečtině znamená motýl. Římané mytologickou Psýché popisovali jako útlou dívku s motýlímí křídly.

Prý zde létá i nejrozměrnější motýl světa, ale já na něj bohužel štěstí neměl. Tři desítky druhu Attacus atlas, jejichž příbuzní martináči žijí i u nás, jsou noční motýli, kteří pocházejí z jihovýchodní Asie. Drží světový primát, protože jde o motýla s největší plochou křídel. U některých samic martináče může rozpětí křídel dosahovat téměř 30 centimetrů. Takového obra skleník zatím nemá. Ale některým už moc centimetrů nechybí, největší samice měla zhruba 25 centimetrů. Dospělý motýl kromě velikosti na sebe upozorňuje i kresbou svých křídel: kresba na špičkách předních křídel připomíná hadí hlavu, která má zastrašit nepřátele.

Tropické motýly ještě můžete stihnout – výstava končí až 31. března. Zvláště o víkendu se však připravte na zdánlivě nekonečnou frontu zájemců před pokladnou.

Pokud nestihnete motýly, můžete již počtvrté v Botanické zahradě prožít svátky jara na výstavě a jarmarku. Ve spolupráci s firmou Bonsai – květiny se u příležitosti největších křesťanských svátků letos již počtvrté koná velikonoční výstava Veselé Velikonoce. Návštěvníci budou moci poodkrýt lidové zvyky, které k Velikonocům neodmyslitelně patří. Letos půjde o oslavy jara v duchu staročeských tradic, zahrnující čas od předvelikonočního období – tzv. Popeleční středy až po Velikonoční pondělí.

K vidění budou vedle historických i novější exponáty: pomlázky, kukaně a výrobky z proutí, živé velikonoční pomlázky, velikonoční řehtačky, klapačky a trakářky, kraslice, přírodně barvená vajíčka, velikonoční dekorace a květiny i vajíčka různých druhů ptáků. Pro dnešní hospodyňky se možná stane inspirací ukázka obřadního velikonočního pečiva a pečení velikonočních perníčků. Výstavu doplní velikonoční předměty zapůjčené Národním zemědělským muzeem v Praze s doprovodným komentářem – 30 kraslic od maléreček z Vlčnova a Uherského Hradiště. Jejich původ se datuje k letům 1909 a 1910.

Výstava proběhne od 19. do 28. března od 9.00 do 17. 00 hodin ve výstavním sále botanické zahrady. Od 26. do 28. března budete moci na venkovních expozičních plochách navštívit i Velikonoční jarmark. Kromě neodmyslitelných stánků s pomlázkami, cukrovinkami, kořením a jiným tradičním zbožím bude k vidění práce malířek velikonočních kraslic. Smlsnout si můžete na čerstvě upečených perníčkách.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006