O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Letec - stojí za 5 Oskarů?

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 29. 03. 2005

Před nějakou dobou se od našich kin dostal Letec. Samozřejmě to, že si odnesl z předávání pět Oskarů (nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli, kamera, střih, výprava, kostýmy) - z původních jedenácti nominací - láká diváky do kin nejvíc.

Kdo byl Howard Hughes?

Letec je příběhem Howarda Hughese, milovníka létání, filmu a dobrodruha, který se svým zálibám, díky bohatsví po jeho rodičích, může věnovat opravdu naplno.

Hughesovi zemřela v sedmnácti letech matka a několik roků poté ji následoval i otec. Dvacetiletému Howardovi tak spadla do klína celá společnost jeho otce Hughes Tool a samozřejmě celé rodinné jmění.

Kritici ho osočovali z neuváženého nakládání s rodinným majetkem. Mladému Hughesovi moc lidí nevěřilo, že v tak mladém věku bude schopný jmění rodičů zachovat, či ještě naopak rozmnožit.

Všechny překvapil, když se dal na natáčení filmu Hell´s Angels (Pekelní andělé), který po čtyřech letech natáčení a 4 milionech dolarů, které do něj Hughes investoval, nakonec uspěl a stal se na dlouhou dobu kasovním trhákem.

Pokud půjdeme teď jen po filmové šňůře, úspěch ho neminul i v jiných filmech. Z několika dalších (úspěšných) filmů, jmenujme například western Psanec, kvůli kterému musel svůj film obhajovat před komisí pro cenzuru. Vymyslel totiž pro Jane Russellovou (hlavní postava) tak odvážnou podprsenku, že to kritici nemohli rozdýchat.

Hughes ale neměl úspěchy jen ve filmu.

Jeho úspěchy v letectví snad ještě převyšovaly úspěchy jeho filmů. Vyvinul několik nových modelů letadel, většinou bojových či pouze pro experimentální účely. Ve své době překonal rychlostní hranici 356 km/s, což spolu s rekordním oblétnutím zeměkoule za 3 dny, 19 hodin a 17 minut v červenci 1938 samozřejmě vyvolalo také senzaci.

Jeho experimenty se mu ale vždy nepovedly. V roce 1946, při zkoušce nového letadla XF-11 se zřítil nad obytnou částí Beverly Hills. Kromě poničení celkem rozsáhlé částí obytné čtvrti si Hughes přivodil opravdu vážná zranění, jejichž následky ho doprovázely celý život.

Samozřejmě neměl nouzi ani o ženy. Měl pletky s několika (více než několika) z nejznámějších hvězd Hollywoodu, ale přece jen mezi dvě osudové ženy, které potkal, patřily Katharine Hepburnová a Ava Gardnerová. Nejdéle vydržel s Gardnerovou, se kterou (i když ne v kuse) chodil přes dvacet let.

Kolem třiceti let se u něj začaly projevovat příznaky psychické nemoci. Tempo jeho života zřejmě nemohl ustát v pořádku dlouho.

Hughes celkem podstatnou část své kariéry bojoval s PanAm, leteckou společností, která usilovala o to, aby dostala výhradní právo na mezinárodní lety, o které samozřejmě usilovala i TWA, společnost, kterou vedl Hughes.

V roce 1947 ho obvinil senátor Owen Brewster z korupce. Celkem podstatný jev, myslím, ale je, že to byl blízký přítel Joana Trippea, z jeho soupeřící společnosti PanAm.

Pokud přeskočíme další machinace na poli letectví, které Howard (celkem i úspěšně) podnikl potom, měli bychom se zmínit o jedné z poslední významné události, kterou udělal. V roce 1966 prodal akcie v TWA za neuvěřitelných 546 milionů dolarů. Poté dožil v Los Angels, kde kupoval jeden pozemek za druhým. Zemřel v dubnu 1976 při letu z Acapulca.

Jaký je film?

Režisér Martin Scorsese se snažil zachytit život milionáře Howarda Hughese mezi 20. a 40. léty, tedy zhruba od doby, kdy dotáčel Pekelné anděle, až do doby, kdy začal bojoval s Owenem Brewsterem a potýkat se se svou psychickou nemocí.

Několikrát jsme svědky toho, jak Howard vzpomíná na své dětství. Jeho matka mu vštěpovala až přehnaný smysl pro hygienu, což Howarda poznamenalo na celý život. Měl panický strach z nemocí, bakterií a bacilů. Když ho začala sužovat psychická nemoc, zavřel se do promítacího sálu své pracovny a tam nějaký čas nahý seděl, nemyl se a močil do sklenic od mléka (záběr na množství lahví v jeho pokoji je opravdu zajímavý…..). Poté celý celý svůj dům promotal provázky, aby věděl, kde jsou a kde nejsou bakterie. Z toho mu částečně pomohla jeho bývalá přítelkyně….

Hughes musel být určitě opravdu zvláštní člověk, protože to, s jakou lehkostí nakládal se svým majetkem, je famózní. Anděl strážný, který u jeho transakcí musel stát, měl asi opravdu pevné nervy. Hughes při letu kolem světa přes radio například koupí akcie letecké společnosti za několik milionů dolarů. Po dobu půl roku platí štábu přes 5 000 dolarů denně, přestože nic nedělají, protože Hughes půl roku čeká na mraky, aby mohl dokončit svou skvělou leteckou scénu.

Další poutavý záběr je Howardova letecká havárie. Vinou technické závady se mu začala totiž jedna vrtule točit v jiném směru a tak se Howard zřítil nad Beverly Hills. Pokoušel se sice ještě dostat alespoň na golfové hřiště, ale to se mu bohužel nepovedlo a přes několik střech, zdí, bazénů a celých vil dopadl na jakousi soukromou zahradu, kde se letadlo vzňalo. Howard, polámaný a zkrvavený, nemůže vylézt, protože letadlo je tak rozpálené od ohně, že se nejde skla dotknout. Nakonec se mu to podaří, vyleze v momentě, kdy je letadlo ožehnuto obrovským ohnivým plamenem.

Nakonec Howarda zachrání, ale jeho zranění jsou opravdu rozsáhlá, málokdo předpokládal, že přežije. Měl několik roztříštěných a zlomených žeber, roztříštěný kotník, posunutý hrudní koš, zlomené téměř všechny končetiny, přes šedesát tržných ran jen na obličeji, a popáleniny na 75 % těla.

I přesto všechno ho lékaři zachránili a po zbytek filmu Howard chodí „jen“ o hůlce.

Film má celý asi tři hodiny, což je celkem dlouhé. Musím říct, že jsem se sice nenudila, ale nebyl to typ filmu, od kterého bych neodešla. Trochu mi tam nesedí obsazení DiCapria. Jako dvacetiletý dobrodruh a rozmarný kluk Howard Hughes je sice celkem věrohodný, ale jako čtyřicetiletý Howard s psychickými problémy po nehodě už mu to tolik lidí nebere. I přesto, že má nalepený ke konci filmu knírek, je to pořád mlaďounce vypadající Romeo.

Verdikt:

Za skouknutí stojí, ale kromě pár scén v něm nic moc není.

Rok: 2004 Režie: Martin Scorsese Kamera: Robert Richardson Hudba: Howard Shore V hlavních rolích: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Alec Baldwin, Kate Beckinsale, Alan Alda Délka: 170 minut

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Aviatorkacka4-. -0. 2005, 04: 2
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006