O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


S bílou holí

autor : Jitka Lenková , vydáno : 07. 04. 2005

Tak se jmenuje útlá sbírka kratičkých příběhů nevidomých a slabozrakých, které oni samy napsali a vyprávěli. Je doopravdy jako z jiného světa. Nejen proto, že jejich autoři opravdu žijí v trochu jiném světě, než žijící lidé, ale i proto, že ostře kontrastují s příběhy, s nimiž se setkáváme obvykle, čímž myslím třeba pochmurný svět našich televizních zpráv a různých thrillerů. Jistě, ti, kteří nám je předkládají, argumentují tím, že lidé takové příběhy plné krve a násilí chtějí, protože kdyby je nechtěli, tak tu televizi přepnou nebo vypnou. Pokud tento axiom platí i v literatuře, je jasné, že příběhy psané bílou holí, vlídné a laskavé, se masivní popularity těžko dočkají. Přitom jsou stejného rodu, jako slavné črty R. Fulghuma anebo neméně proslulé „slepičí polévky pro lidskou duši“. Jenom je v té záplavě knih, větších a s pestřejšími obálkami, najít.

Čím jsou ony příběhy zvláštní? Tím, že jejich vypravěči jsou osoby nevidomé a postižené. Je to jejich svět, kam my, vidící, asi těžko najdeme cestu. Tady máme zvláštní příležitost podívat se naopak z úhlu nevidících na nás vidící. Jevíme se jim často jako nevšímaví, málo chápaví, málo vlídní, někdy doslova hloupí. Faktem je, že ti vidící, kteří nemají každodenní zkušenost s někým nevidícím, mají v kontaktu s nevidícími problémy, mísí se v nich ostych, soucit i snaha vyhnout se nepříjemnému pohledu, nejsou schopni je vnímat jako lidi stejného druhu, jako jsou sami. Příběhy S bílou holí se pokouší toto tabu prolomit, snaží se ukázat, že nevidomí se od těch vidomých liší jenom tím, že jim je uzavřena ta „nejkratší cesta k lidem a věcem“ a zbývají jen ty delší cesty.

Nevím, jestli příběhy nevidomých a slabozrakých osloví ty, kteří by si měli takové příběhy přečíst ze všech nejvíc. Myslím tím ty, na které je náš svět nejlépe nastaven a kteří v něm mají nejvíce šancí, tj. zcela zdravé bílé osoby mužského pohlaví ve věku 25 – 35 let. Ti ostatní, kteří jsou vůči nim handicapování tím, že jsou ženy anebo příliš snědí, moc mladí nebo příliš staří anebo jakkoliv nemocní či postižení, ti tyto příběhy pochopí velmi dobře, protože už zažili nebo celý život zažívají, jaké to je, nebýt privilegovaný. I oni by mohli jistě vyprávět spoustu takových příhod, které jsou sice úsměvné, ale leckdy z nich i zamrazí. Obávám se však, že právě jim se cena 75 Kč za ani ne stostránkovou brožurku malého formátu bez obrázků, bude zdát příliš vysoká. A ti, kteří ani nezpozorují, zda mají o takovou částku více nebo méně, si ji asi nikdy nekoupí.

Příznačné je, že příběhy S bílou holí je pouze jediným svazečkem z celé podobně laděné edice vydavatele, Karmelitánského nakladatelství Kostelní Vydří, čímž je do jisté míry dán i okruh budoucích čtenářů. Těm však v podstatě nic nového nesdělí. Najde se misionář, který s knihami podobného rázu vyrazí za těmi, kteří nic takového dosud nečetli?

Jitka Lenková

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006