O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Petr Brandl končí v neděli 24. dubna

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 20. 04. 2005

Největšímu malíři českého baroka Petru Brandlovi (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) uspořádala Národní galerie v Praze soubornou výstavu před třiceti pěti lety, v roce 1969 v Jízdárně Pražského hradu.

Toto poněkud smutné skóre se stalo jakýmsi alarmem a zároveň i podnětem k uspořádání komorní výstavy Brandlových děl s žánrovou tematikou. Umělcova témata mají především mravoličný charakter a obsahují množství symbolických asociací. Obsahově souvisejí například s divadelní produkcí (zejména s divadelní formou zv. commedia dell´arte), s literaturou (především emblematickou) nebo i s obecnější symbolikou užívanou v barokním malířství, jako je téma memento mori či vanitas poukazující na marnivé lpění člověka na věcech pozemských.

V Brandlových dílech s žánrovou tematikou se neodráží pouze osobnost tvůrce jako malíře, ale i jako člověka žijícího bohémským životem, jemuž nebyly cizí mnohé z pozemských neřestí – vlastně i rozkoší, které sám okusil. Brandl se tak před námi objevuje ve zcela novém světle – prezentován byl totiž vždy více jako malíř ve službách církve oslavující svaté ve sféře nebeské, ale nyní je předvaděn rovněž jako umělec zachycující okamžiky ze života obyčejných smrtelníků.

I přes nevelký počet dochovaných děl s mravoličnou tematikou je patrné, že se Brandl dokázal dotknout těch nejzákladnějších „neřestí“ barokní doby – tabáku, alkoholu a prodejné lásky. Svědčí o tom například dva obrazy kuřáků – tématu velmi oblíbeného v holandské malbě 17. století (frekventovaného např. u Franse Halse). Výjevy s podvodnými felčary zkoumajícími vzorek moči dívek přišlých do jiného stavu bez manželského svazku nebo obraz mastičkářky nabízející zákazníkům rozmanité lektvary jsou pojaty jako živé kompozice, které pouze zdánlivě vyhlížejí jako scény zachycující všední život. Ve skutečnosti jde o promyšleně konstruovaná díla s mnohovrstevnatou symbolikou upozorňující diváka na neřesti, kterých se má vyvarovat. V protějškových obrazech Muže s dýmkou a Dívky s číší Brandl nekonvenčním způsobem zobrazil kuřáckou a pijáckou rozkoš zároveň jako alegorii čichu a chuti a navíc díla obohatil o erotické symboly, kterými koncepčně obě malby propojil.

Přínosem výstavy není jenom fakt, že všechna Brandlova díla s žánrovou tematikou budou pospolu vystavena zcela prvně, ale i skutečnost, že některé dosud nevystavené a nepublikované obrazy tak zažívají vůbec svou premiéru. Vzhledem k námětové souvislosti i návaznosti Brandlových žánrů na holandské malířství bude pro diváka jistě přijatelná komparace a konfrontace vystavených děl s tvorbou holandských mistrů, čímž dojde k vytvoření jakési tematické paralely.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006