O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Zaskvělo se Zlato Rýna

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 21. 04. 2005

Po dlouhém čekání se milovníci opery dočkali. Nejen výborného podání Wagnera, ale hlavně kompletního uvedení náročné tetralogie Prsten Nibelungův (Der Ring des Nibelungen).

Dílo v Praze vcelku nezaznělo od roku 1938, kdy bylo zrušeno Nové německé divadlo. Richard Wagner zcela jistě patří (přes námitky mnoha jeho odpůrců) k největším postavám nejen německé, ale světové hudby vůbec.

V koprodukci s Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf-Duisburg uvedlo Národní divadlo v neděli 17. dubna první část „Zlato Rýna“. Následovat bude „Valkýra“ 23. 4. a „Siegried“ 1. května. Poslední část – „Soumrak bohů“ uzavře 14. května. Druhé a poslední předvedení cyklu je součástí festivalu Pražské jaro.

Režii původní inscenace Kurta Horrese nově nastudoval Tobias Richter. Sólové party zpívají vynikající zpěváci německého divadla, spoluúčinkuje sbor Národního divadla a externisté, Dětská opera Praha a Pražský filharmonický sbor. Hraje orchestr Národního divadla pod taktovkou Johna Fiore. Je těžké ve výkonech hledat rozdíly, vynikal snad jen obr Fasolt v podání Thorstena Grümbela. Naopak trochu rozpačitý jsem byl nad publikem oslavovaným Udo Holdorfem v roli Logeho.

Kdo se bojí Wagnera, jasně poznal, že se mýlí. Žádná břeskná „tvrdá“ muzika, jak mu je mnohdy podsouváno, ale milá jemná hudba s překrásnými party (i když mne snad nejvíc uchvátily předehry jednotlivých obrazů).

Poněkud neobvyklé nonstop představení, kdy se z předeher staly mezihry a během nich se musela v trysku přestavět scéna, je bezvadným nápadem, který nedovolí hudbě umlknout a inscenace se tak sevře do lahodného tvaru.

Moderní výprava (scéna a kostýmy Andreas Reinhardt) mohla někoho i zaskočit, ale nejednalo se o samoúčelnou exhibici (až na závěrečné malůvky Walhaly). Horší však už byly moderní kostýmy. Opět s výjimkou, tentokrát výbornou – kostýmy obrů elegantně vyřešily problém odlišení obra od postav normálního vzrůstu.

V Národním konečně jednou zazněla vynikající interpretace opery. Škoda, že srovnatelnou na jeho vlastním repertoáru nenalezneme…

Zajímavým postřehem, zvláště pro mladší diváky, může být i to, že ikona současného filmu „Pán prstenů“, je v základním příběhu téměř doslova opsána od Wagnera.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006