O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Jen tak si trochu schnít

autor : Martina Bittnerová , vydáno : 05. 05. 2005

Podtitul knihy Jen tak si trochu schnít Terezy Boučkové zní fejetony o mužích a lidech. Nicméně více než o mužích, jsou častěji o jejích třech synech. Ostatně s jejími syny se mohli čtenáři v přeneseném slova smyslu setkat ve filmu Smradi, k němuž autorka napsala scénář.

T. Boučková je především matka žijící poklidným venkovským životem, která občas navštíví město a uchvácená a otrávená civilizací zároveň o tom tvoří fejetony. Rozhodně nelze nějak unifikovat obsahy jejích postřehů, tématický rozptyl má od politiky, přes cyklistiku, až po výjimečné kulturní okamžiky z matičky Prahy, ale stejně tak z provinčních zábav a přehlídek žáků základních škol. Právě tím vším Boučková rozkrývá svůj vnitřní svět, nastavuje čtenáři svou optiku a nutí ho, aby se zamýšlel nad tím, proč staré kvalitní ruské filmy dávají v dopoledních hodinách a jak odnaučit dospívajícího syna nekouřit v okamžiku, kdy už zoufalí rodiče zkusili všechny jinak osvědčené drastické metody. V jejích fejetonech jednoduše najdeme své vlastní pocity.

Muž, životní partner Boučkové, se v jejích příbězích vyskytuje jako ten, kdož sleduje děj událostí z povzdálí, občas do něj nenápadně vstoupí, ale bez něhož by se celý řád denních starostí a radostí sesypal jak domeček z karet. Má-li spisovatelka čas věnovat se dětem a také okrajově své tvorbě, protože při udržení chodu domácnosti, starost o potomstvo i zvířenu, je její manžel onou zárukou, jež večer přijde znavena domů a která si vzala finanční starosti na svá bedra. A v tom se Boučková liší od jiných „psavců“, neotravuje žádnými pseudofeministickými řečmi, takovými, jaké jsme od dnešních autorek zvyklí číst, nýbrž nám předkládá obrázek tradiční rodiny, tedy něčeho, co v naší společnosti vymírá a co se občas vnímá dokonce jako něco nepatřičného.

Boučková i přes svou nespornou inteligenci a schopnost zachytit svět okolo nás vtipně a neotřele, zůstává hlavně matkou a manželkou. Přepokládám, že tento záměr při psaní Boučková nesledovala, ostatně kniha předkládá souhrn fejetonů za celé jedno desetiletí, nicméně je to asi ten nejzásadnější pocit, který si čtenář z četby odnese, navíc obohacený o zkušenost rodičů dvou adoptovaných synů s tmavší kůži než má majoritní většina.

Tereza Boučková se narodila 24. května 1957 v Praze. Po maturitě na gymnáziu podepsala Chartu 77, poté pracovala jako uklízečka, balička, pošťačka, domovnice. V roce 1988 napsala novelu Indiánský běh, za kterou obdržela Cenu Jiřího Ortena. Následují novely Křepelice, Když milujete muže, Krákorám. Všechny čtyři prózy vyšly souhrnně v nakladatelství Knižní klub (1999, 2002). Jednotlivě jsou zastoupeny v antologiích české literatury v USA, Velké Británii, Dánsku, Polsku, Srbsku, Koreji atd., časopisecky byly publikovány v mnoha dalších zemích. Napsala scénář k celovečernímu filmu Smradi, který měl premiéru v roce 2002. Film obdržel sedm nominací na cenu Českého lva, jednu z nich také za scénář. Nejvýznamnější ocenění —za nejlepší režii — získal film na MFF v Istanbulu.

Od roku 2001 je členkou Českého centra mezinárodního PEN klubu. Se svým mužem žije nad Svatým Janem pod Skalou, kde spolu vychovávají tři syny.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006