O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


S kordem a pistolí v ruce

autor : Jitka Lenková , vydáno : 07. 05. 2005

Tak se kdysi bojovalo za čest a spravedlnost a byly to určitě krásné časy, když si to člověk mohl s tím druhým vyříkat v terciích a kvartách a netrpět stresem z toho, že nemůže ani utéct, ani bojovat, jako dnes.

Navíc zde do hry vstupoval ještě jeden prvek, a to tzv. boží soud. V souboji zvítězil „pravý rytíř nad nepravým“ a tím je řečeno vše.

Připomenout si zašlou slávu soubojů můžete velmi vydatně v knize Vladimíra Šindeláře Velká kniha o soubojích a duelantech (nakladatelství Regia, Gagarinova 1082, 165 00 Praha 6). Jasně, že si pamatujete na tři, vlastně čtyři, mušketýry – tady je najdete. Vzpomínáte na Neversův bod - po otočce rovnou doprostřed čela? Ani na něj autor nezapomněl. A nevynechal ani celou řadu dalších a dalších soubojů a jejich hlavních aktérů, včetně například Puškina nebo Lermontova, posledních romantiků. Byli to blázni, nebo hrdinové? V dnešní době, tak skoupé na opravdové hrdinství, se nám všichni, kteří riskovali život, často kvůli jen malicherné příčině, jeví jako blázni. Vždyť co jiného si myslet o těch, kteří byli odhodlání jít na smrt kvůli tomu, že „jeden vrazil do druhého, když vycházeli z radnice“ (1604), pro „posměch na plese, že dotyčný neumí tančit s elegancí“ (1607) anebo kvůli „krásnému peru na klobouku, který druhý neměl“ (1608), to vše v dobách, která neznala ARO, transfuzi krve ani penicilín, ba dokonce účinná anestetika. Vítězství a hlavně výsledek, tedy vyřešení určitého problému jednou provždy, bylo příliš velkým lákadlem, o jisté přecitlivělosti dávných kavalírů ani nemluvě. Konec konců, začátek Tří mušketýrů je její nejlepší ilustrací.

Snad proto, že klasické souboje dnes můžeme vidět jen ve filmových dílech, je tato knížka s poutavou obálkou tak lákavá, možná je škoda, že pokrývá jen oblast Evropy a nezmiňuje třeba Dálný východ s jeho samuraji, ani Divoký západ – a tam bylo soubojů! I tak by však člověk leckdy chtěl, a zvláště, když listuje touto knihou, v ruce sevřít rukojeť kordu a jít si vyřídit své účty touto neselhávající metodou – vždyť nespravedlnosti a křivd kolem nás určitě není méně než dřív.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006