O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Michal Ajvaz: Prázdné ulice

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 09. 05. 2005

Nový román Michala Ajvaze je poněkud delším detektivním vyprávěním, kde se na 536 stránkách setkáte s desítkami postav, cizích zemí, národů, záhad a teorií.

Michal Ajvaz loňský rok vydal jeho již jedenáctou publikaci – román - víceméně detektivní zápletku, která nás přivádí do Alexandrie, Afghánistánu, Anglie i Francie. A přesto se náš hlavní hrdina nehne z Prahy.

Kniha začíná 5. července 1999, tichým zoufáním nad nemohoucností nelézt jakékoli dobře ztvárnitelné téma na knihu. Odhodlání vydat román se podřizuje i práce, kde dá výpověď. Hodiny a hodiny sedí nad papíry, na které se ne a ne dostat ta správná myšlenka, to správné vystižení, které by ho vytrhlo z toho neustálého vyndavání nových čistých listů a pohazování těch starých.

Autor po několika dnech vzdává, dny tráví začerňováním a škrtáním nepovedených úryvků a noci tráví procházkami. Jednu noc se při toulkami městem dostane na nedaleké smetiště, kde se mu po obtížné cestě mezi vyhozenými věcmi zabodne do nohy cosi, čemu sice nepřikládá moc velkou pozornost, ale co ho přece jen zaujme do té míry, že si věc přinejmenším prohlédne a začne přemýšlet, k čemu by tak asi mohla sloužit.

V tento pondělní večer se tedy autor poprvé setkává se znakem Dvojitého trojzubce. Když se jednu z dalších bezesných nocí staví v počítačové prodejně pro svůj notebook, zjišťuje, že znak Dvojitého trojzubce není znám jen jemu a přes zaměstnance počítačového obchodu se rozplétá složitý příběh, který Ajvaz mistrně rozvádí do podob, které by vás na počátku čtení knihy ani nenapadly.

Dozvídáme se, že znak nějak souvisí se zmizením mladé Violy Jonášové. Její otec ji již přes dva roky hledá, ale žádná stopa ho nikdy nepřivedla na jediný náznak toho, kde se Viola nachází. Samozřejmě nejen lítost nad jejím otcem, ale také zvědavost autorovi nedá, aby se záhadu nepokusil rozluštit.

Tak se dostáváme do středu několika desítek příběhů, které mezi sebou navzájem souvisí a jejichž spleť nás možná bude ke konci příběhu trochu mást. Během čtení uslyšíte tolik příběhů, které by spolu zdánlivě ani nemohly souviset, a které pak Ajvaz na konci knihy poskládá dohromady jako obrovské dvoutisícové puzzle, a vy nemůžete pochopit, jaktože jste nepřišli na to, kam každý dílek patří, již dřív.

Slyšíte příběhy o lakách, které se objevují a zase mizí v závislosti na momentálním stavu ovzduší či určitých látkách, které jejich viditelnost aktivují. Uslyšíte příběhy o dávné surrealistické skupině mladých umělců, o pokladu ukrytém na dalekém ostrově, o čerpadle v podzemní jeskyni; o milionáři; knize, jejíž stránky jsou prázdné a přece vypráví víc než kterákoli jiná napsaná kniha či o hudebním skladateli, jehož skladba se skládá z ticha, šustění, škrábání a tiché klavírní sonáty.

Budete součástí několika příběhů starých několik set tisíc let, několika záhad a podivných jevů,během kterých neustále přemýšlíte, jestli je po dvou letech Viola živa a zdráva a jestli celé hledání a pátrání po Dvojitém trojzubci s ní nějak bude souviset.

Ajvazův detektivní román je opravdu kniha, se kterou můžete trávit tiché, poklidné večery a čas, který věnujete hledání Violy se vám na konci opravdu vrátí. Poznáte neuvěřitelné množství myšlenek, které jste někde uvnitř hlavy možná měli, ale jakýmsi způsobem jste nemohli přijít na jejich slovní vyjádření.

Nakladatel: Petrov Formát: 536 stran, 19x13cm, česky, vázaná vazba, 660gr. Rok vydání: 2004 (1. vydání)

Michal Ajvaz

se narodil 30. 10. 1949 v Praze. V letech 1967–1974 vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, pracoval jako sálový dělník, hlídač, domovník a čerpač (1974–1994), poté jako redaktor Literárních novin (1996–1999), od roku 2003 je zaměstnán v Centru pro teoretická studia AV a UK. Od roku 1989 vydal knižně básně, povídky, romány, eseje a teoretické studie.

Bibliografie 1989 Vražda v hotelu Intercontinental, Mladá fronta 1991 Návrat starého varana, Mladá fronta 1993 Druhé město, Mladá fronta 1994 Znak a bytí. Úvahy nad Derridovou grammatologií, Filosofia, Praha 1997 Tiché labyrinty, Argestea, Praha 1997 Tyrkysový orel, Hynek 1997 Tajemství knihy, Petrov 2001 Zlatý věk, Hynek 2003 Sny gramatik, záře písmen. Setkání s Jorgem Luisem Borgesem, Hynek 2003 Světelný prales. Úvahy o vidění, OIKOYMENH, Praha 2004 Prázdné ulice, Petrov

Překlady

Ernst Jünger, Na mramorových útesech, Mladá fronta, Praha 1995
Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006