O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Následky stressu na gravidní ženy

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 09. 05. 2005

Od gravidních žen, u kterých se vyvinuly posttraumatické stressové disharmonie -poruchy (PTSD), se mohou přenést symptomy i na jejich nenarozené děti, s potenciálně vážnými důsledky pro jejich pozdější psychiatrické zdraví.

Traumatisované pozůstalé po obětech teroristického útoku z 11.září 2001 v New Yorku, které byly v té době v jiném stavu, porodily děti s biologickými příznaky PTSD, odhalil výzkum. Výsledky výzkumu poskytují nejlepší důkaz o tom, že extrémní stress, jemuž jsou nastávající maminky vystaveny, může mít trvalý dopad na jejich potomstvo.

Tento účinek byl zaregistrovaný již předtím, mezi dětmi, které přežily holokaust. Obecně to však bylo přisuzováno zástupně stressu v jejich rodinných životních příbězích, nebo do potíží žití s rodičem, který trpí zpětným promítáním a depresí.

Jonathan Seckl, z University v Edinburghu, který vedl výzkum, řekl: Toto poznání bude mít významnější dopad. My zastáváme hypotézu, že jde o kombinovaný proces. Silný nebo dlouhodobý stress provokuje změny v lůně, a také ovlivňuje, jaká opatření učiní matky pro své potomstvo v prenatálním věku a v době kojení.

Při výzkumu profesor Seckl a kolegové z Vysoké Sinaiské lékařské školy v New Yorku vyšetřovali 38 gravidních žen, které prodělaly zblízka 11.září 2001 útoky. Asi u poloviny se vyvinula PTSD. Poruchy obvykle vedou k nočním můrám, zpětnému promítání a depresi.

Přitom se také zjistilo o mnohých žen, že produkovaly nižší množství kortizolu.

Vědci zjistili, že rok po narození děti od matek se symptomy z PTSD měly významně nižší úrovně kortizolu než děti, které se narodily matkám, u nichž se nevyvinuly žádné symptomy z prožitých podmínek. Vědci se domnívají, že matky takto brání sebe i své děti před vznikem srdeční choroby. Vysoký obsah kortizolu je spojován se srdečními chorobami.

Lékařští výzkumníci proto dovozují, že zážitky v lůně a v prvních týdnech nebo měsících života dětí ovlivňují úroveň kortizolu stejným způsobem jako u jejich traumatisovaných matek, a zvyšuje se riziko pozdějších psychiatrických symptomů anebo srdečních onemocnění.

Vědci budou dále sledovat děti, aby zjistili, zda se u nich pravděpodobněji vyvinou psychiatrické poruchy a deprese. Budou také vyšetřovat vazby k srdečním chorobám u osob, které se narodily jako děti maminkám, které v těhotenství přežily holokaust.

http://www.timesonline.co.uk/article/0,,8122-1597419,00.html

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006