O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Nová kniha Michala Viewegha

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 02. 06. 2005

Lekce tvůrčího psaní, tak se jmenuje několik týdnů stará kniha nejčtenějšího autora naší literární scény Michala Viewegha. Kniha, která nezabere více než jedno odpoledne čtení a jeden večer přemýšlení.

Sledujeme příběh Oskara, který má těhotnou ženu, dceru Báru, je rozvedený a z prvního manželství má dceru Míšu (komu se jen ten Oskar podobá….). Je to úspěšný spisovatel a jde právě vyučovat nový ročník lekcí tvůrčího psaní. Ve třídě ho čeká Simona, Jasmína, Anička, Jakub, Eva a Kamil. Do třídy se v průběhu hodiny přiřítí Lucie, matka Jakuba a Simony, která začne kurz také navštěvovat.

Viewegh se v knize snažil zúročit právě ta léta svého života, kdy vyučoval na Literární akademii J. Škvoreckého tvůrčí psaní.

Jestliže české čtenáře na Vieweghovi něco fascinuje, je to smysl pro vystižení situace, nadhled a jakési neustálé otázky ohledně pravdivosti jeho textů. Podobnost, kterou mezi jeho postavami a jím samotným nachází, je totiž nenechá jen tak usnout a než se večer převalí potřetí na polštáři, hlavou jim proletí myšlenka: „Opravdu toho Viewegha zavedla nějaká studentka na záchod a vyžadovala po něm sex? Opravdu o něm napsala článek do bulvárních novin netalentovaná ponížená žačka tvůrčího psaní?“

Ale jak píše Viewegh ve své knize: „Takhle stručný, takhle zjednodušený výklad zcela pomíjí rozpory v našich povahách, nebo třeba rodící se sympatie a averze. Obojí tu přitom hraje nezanedbatelnou roli.“

Vše se musí pořádně popsat, aby to bylo správně pochopeno. A tak jak mám napsat do dvou tisíců znaků recenzi na něco, co samo o sobě opovrhuje novinářskou zkratkou a stručností? Samo o sobě mi to zakazuje napsat obsah!

Viewegh opět spojuje několik událostí, které se jemu samotnému staly. Například v knize na několika stranách řeší problém s bulvárem, těhotenství a v poslední řadě se dočteme několik zajímavých myšlenek, které Viewegh osobně přednáší na lekcích tvůrčího psaní.

Protože jsem se sama několika jeho lekcí účastnila, našla jsem mezi řádky cosi důvěrně známého, milého a inspirujícího.

Vzpomněla jsem si na večer, kdy jsme s ostatními studenty seděli u stolu a vymýšleli první zadaný úkol, jak jsme si všichni potykali, večer si povídali a pili červené a poslouchali Michalovo hodiny.

Oskar je opravdu živoucí, velice inteligentní a sečtělá bytost. Mohu to jen potvrdit.

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006