O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Co dělat v létě v Praze?

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 14. 06. 2005

Hodláte se přijet podívat na Matičku stověžatou a chcete nějaký jiný tip než Hradčany, Staroměstské náměstí či Národní museum? Zkuste něco, co hned tak neuvidíte. Od 14. června do 11. září se tady koná IBCA Mezinárodní bienále současného umění 2005. A v Karlíně další.

Co uvidíte? Jistě něco nového, možná se vám líbit bude, možná ne. Tématem bienále je „Druhý pohled“. Poukazuje na až bouřlivou změnu identity nejen člověka samotného, ale i jeho prostředí. Postmoderní způsob života, který tak vypjatě akcentoval humanistické postoje, přináší nutnost přehodnocení téměř všech dosavadních kvalit a hlavně ztrátu lineárního pohledu, to znamená například ztrátu dějin. Hovoří se dokonce o konci umění. Proto chce Bienále být platformou pro neverbální (ale možná i verbální) diskusi o proměnách naší podoby.

Ve velké a malé dvoraně a přilehlých prostorách, ve východním křídle prvního patra a mezaninu Veletržního paláce jsou vystaveny projevy nových tendencí současného umění z oblasti fotografie, videoartu a nových komunikačních médií. Součástí bienále jsou i divadelní a hudební performance. Odborníci předpokládají, že by Bienále mohlo být převratně novou prezentací současného umění.

Na přípravě pracoval mezinárodní tým kurátorů z více jak 15 zemí pěti kontinentů. Zastoupeny jsou například i projekty z Číny, Japonska, jižní Afriky, Latinské Ameriky, USA, Kanady i celé Evropy. Silné je také zastoupení současného ruského umění, výrazným přínosem je i účast českých umělců – Jany Sterbak, Václava Požárka a Jiřího George Dokoupila.

Část Bienále návštěvníka zavede také do kláštera sv. Anežky, kde budou v zahradě exteriérové expozice. Právě toto spojení historického objektu s přítomností je významným symbolem. I Palác Kinských se promění v dějiště Bienále – právě v jeho sklepeních budou probíhat instalace nazvané „Živá socha“.

Při prvním Pražském bienále v roce 2003 se s Národní galerií podílel na pořádání časopis Flash Art. Posléze se společníci rozešli názorově a proto se letos v Praze konají bienále dvě. Některá média to dokonce označují za „válku dvou bienále“. Ale řečeno slovy ředitele Sbírky moderního a současného umění doc. Tomáše Vlčka, „pokud se obě akce uskuteční v dobré kvalitě, bude to pro Prahu jen dobře“.

V NG se představí více než 300 osobností z oblasti malby, plastiky, instalace, videoartu, fotografie, performance, alternativního divadla a hudby.

Letos se o prázdninách tedy v Praze uskutečni dvě konkurenční bienále současného výtvarného umění. Jedno pořádá (pod názvem PragueBiennale2) italský časopis Flash Art v negalerijních prostorách v Karlíně (vstup z Thámovy ulice) a druhé je od 14. června otevřeno ve Veletržním paláci, v klášteře sv. Anežky a v paláci Kinských.

Organizátoři obou výstav (Giancarlo Politi a Milan Knížák) se v celé věci stavějí velmi konfrontačně a navzájem se v médiích osočují z nekompetentnosti, pohrdání umělci, neprofesionality apod. (pohříchu ten druhý méně). Domnívám se nicméně, že na tomto konkurenčním boji divák nakonec přeci jen vydělá. Uvidí totiž dvakrát více umění.

Záštitu nad rozsáhlou mezinárodní přehlídkou současného umění v Národní galerii přijali prezident republiky Václav Klaus a primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Nad druhým Bienále pak Václav Havel.

O vernisáži v Národní galerii informovat nemohu, neboť náš server zřejmě není pro NG natolik zajímavý, aby nás pozvali. Stejně tak na mne nezbyl ani katalog při tiskové konferenci. Ale nejsem výjimkou – podle mých informací Národní galerie nepozvala ani zástupce zahraničních kulturních institucí, které Bienále podpořili. Zato na vernisáži „konkurenčního“ bienále jsem byl a bylo to velmi příjemné.

Srovnávat obě akce je úkol pro kunsthistoriky, ale jedno nabídl mimoděk na tiskové konferenci i ředitel NG Milan Knížák: V Národní galerii jde o monstrózní akci v oficiálním, značně sterilním prostředí. Druhá výstava je rovněž rozsáhlá, leč v porovnání s NG téměř komorní v industriálním prostředí, které je samo o sobě výrazným expozičním prvkem. Jsou to dvě zcela odlišné akce spojené jen slovem v názvu a termínem konání. Není třeba prskat otrávené sliny, pro Prahu i příznivce umění je to jen dobře.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006