O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Nedělej Zagorku!

autor : Lexa , vydáno : 22. 06. 2005

"Když mě poprvé Karel Vágner oslovil "Písničko", tak jsem se zeptala: "Co to má znamenat?" Zvláštní přezdívka, ale nepřekáží. To mi spíš vadí, když mi někdo říká Haničko. Snad proto, že celý život bojuji s tím, abych nemluvila infantilním hláskem a nevyslovovala zdrobněliny. Už se to asi do konce života stejně neodnaučím… (Hana Zagorová: Než to zapomenu)

Naprosto ojedinělým typem v rámci absurdní komiky je jistý emblém naší populární hudby – Hana Zagorová. Ne snad, že by byla vtipná sama o sobě, nebo že bychom chtěli tuto zpěvačku zesměšňovat. Jde spíše o Hanu Zagorovou jako symbol normalizačního pop-průmyslu. Takových ikon z dílen tehdejších bossů kulturní branže (Vágner, Janeček, Hannig, Štaidl) je ale mnoho.

Proč tedy zrovna Hanička Zagorová?

Je totiž vražednou kombinací naléhavého podbízivého projevu (který jde tzv. od srdíčka), naivity a upřímnosti, roztomilosti a nepopsatelně citlivých vzdechů, ve kterých se až orgasticky umocňuje prožitek jejího specifického zpěvu, provoněného láskou i zklamáním. To vše, spojeno s chytlavými, jednoduchými a hravými či naopak příšerně patetickými písněmi, vytváří z fenoménu Hany Zagorové objekt tohoto v jistém smyslu úchylného zájmu.

Nejpodstatnější je píseň Maluj zase obrázky (1976), která ne náhodou patří i mezi nejoblíbenější písně Hany Zagorové. Kromě středního intermezza tvořeného recitálem o exotických diapozitivech z naší báječné dovolené, je nutné si u této písničky povšimnout především procítěné výzvy k zakoupení zmrzliny Polárka. Takovýchto slov, která Hana Zagorová neodzpívá, ale mimořádně hlasitě, až eroticky zašeptá, se v její diskografii objevuje několik.

Je to namátkou "oheň" v titulní písni Oheň v duši mé (1980), "pako" ve znělce k seriálu Tom a Jerry (1989) nebo "šaman" v rozverné písničce Doktore au! (1980). Nejextrémnější podobu tohoto způsobu Haniččina projevu tvoří až hrdelní zachrčení slova "pojď" v první minutě a třicáté sedmé vteřině písně Kosmický sen (1979).

Protipól jsou naopak slova zazpívaná předimenzovaně vysoko, téměř za hranici posluchačovy akceptovatelnosti. Povšimněme si především písně Džínovej kluk (1985) s koncem refrénu "jsem krásně veselá, jsem svá" a dále písně Oheň (1980), ve které je "a žár jde výš" ještě umocněno doprovodným jekotem dívčí formace Bezinky. Dlužno podotknout, že známější doprovod Hany Zagorové, chlapecké duo Kotvald – Hložek, už spadá do tehdejšího běžného showbyznysu a proto je už mimo rámec tohoto pojetí komiky.

"Nedělej Zagorku" v jisté hantýrce znamená asi totéž co výzva nebuď labuť (čili doslova "neboj se a pojď do toho!"). Beze strachu se tak podařilo nalézt v některých nesmyslných písních skrytá témata s patřičnou hodnotou. Tak například v písni Mimořádná linka Praha – Tokio (1982), předělaného originálu Japanese Boy od B. Heatla, lze vyjít z letmé zmínky o dítěti:

Stevardky dnes vlídně vítaly nás, ó-ó,

za chvíli už vzlétnem, předběhnem čas, ó-ó,

mimořádná linka OK,

byla o ní zmínka OK,

v koutku děcko spinká, OK. (!)

A z dálky slyším známý hlas.

Mimořádná linka Praha-Tokio,

přístav nádherných dnů.

Mimořádná linka Praha-Tokio

dávných přání a snů,

mých dávných přání a snů.

Hana Zagorová tedy zpívá v této nové interpretaci o těžkém osudu svobodné matky, zkomplikovaném navíc o mezikulturní rozměr. Je nutné předem důrazně upozornit, že toto ztvárnění písně čerpá pouze z jejího textu od M. Prostějovského a bylo by tedy hloupé dávat ho do souvislosti se zdravotními problémy Hany Zagorové.

Hanu Zagorovou nejprve svede záletný Japonec a necitelně ji později odvrhne. Tím se zcela vysvětlí její dávné přání a sny i následný let mimořádnou linkou z Prahy do Tokia. Oním důvodem je narozené dítě, kterým se Hanička snaží Japonce, se kterým prožila ony nádherné dny, přesvědčit. On však odmítá přiznat svoji paternitu a se svou novou známostí ze své vlastní kultury se s Haničkou loučí. Ta proto v druhé sloce písně letí mimořádnou linkou zpět do Prahy.

Na závěr bych ještě rád doplnil příhodu z autogramiády Hany Zagorové, která se konala v paláci Luxor na Václavském náměstí. Podařilo se mi dostat se až k jejímu stolu, kde jsem se s ní rozhodl na památku vyfotografovat. Když jsem se obrátil na chlapce stojícího za mnou, a dal mu do ruky svůj fotoaparát se slovy, zda by mi mohl pořídit snímek, dotyčný udiveně a opovržlivě odpověděl: "Cože? Ty ještě nemáš?" A tak dopadl můj střet se skutečnými fanoušky Hany Zagorové, kteří nemají se zde popisovanými postoji nic společného.

Autor je zástupcem šéfredaktora O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006