O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Nová šance pro transfúze, dárci se ještě hledají

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 23. 06. 2005

Australští vědci tvrdí, že našli způsob jak udělat krvinky z lidských kmenových buněk, které by mohly být případně produkovány jako bezpečné krvinky pro transfuze a při transplantacích. Synteticky produkované červené krvinky, teoreticky mohou překonat celosvětový problém nebezpečných infekcí přenášených při dárcovství od dárců krve k pacientům nebo nedostatek dárců.

Výzkumníci upozorňují, že to pravděpodobně bude vyžadovat roky vědecké práce, než se objev propracuje do stupně, aby krvinky mohl být vyrobeny v předem určeném, dostatečném množství, odpovídajícím potřebě individuální transfuze.

"Bylo by to krásné, kdyby v budoucnosti se mohlo v řízeném prostředí dělat velké množství krvinek použitelných pro pacienty," řekl Andrew Elefanty, který vedl výzkum v Monash University v Melbourne. Tvrdí, že jsou schopni přetransformovat lidské embryonální kmenové buňky na červené a bílé krvinky použitelné v lidském systému rychleji a bezpečněji, s méně zvířecími přísadami, než bylo dokázáno dosud. Podobné experimenty byly již udělány na myších.

Dříve vědci užívali jako prostředek pro růst buněk sérum z krav. Tým z melbournské university užil sloučeninu soli a roztoku elektrolytu s aminokyselinami a tuky.

Směsice nebyla úplně bez zvířecích proteinů, byla přidána čištěná bílkovina od krav. Tým plánuje pro budoucnost použití syntetické bílkoviny, jakmile bude dosažitelná.

Věřme tedy, že se i my dožijeme doby, kdy se sníží rizika přenosu AIDS a kdy se nebudou muset dovolávat naši lékaři mediální pomoci při shánění dárců v individuálních případech nedostatků krve vhodné krevní skupiny pro transfúzi, jak tomu je například v současnosti.

V Motolské nemocnici 12-letý hoch potřebuje každý den krev skupiny B plus, dárci jsou stále vítáni.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006