O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Radujme se, těšme se, co nám kukuřice s rýží přinese

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 23. 06. 2005

Potravinová agentura Evropské unie schvaluje směsi s ilegální genetickou modifikací (GMO) kukuřice, Greenpeace v Číně vede boj proti modifikacím rýže. Síla financí a obchodu vítězí nad riziky pro zdraví obyvatelstva na Zemi.

Pro geneticky upravenou (GMO) kukuřici, která je v Evropě ilegální, se našla cesta do zemí EU. Pravděpodobně neznamená riziko pro zvířata nebo lidi, uvedli 13.6.2005 zástupci z evropské potravinové bezpečnostní agentury. Také bakteriální rýže v Číně se zřejmě letos dočká schválení.

Zatímco údaje o kukuřici, známé jako Bt - 10 a vyráběné švýcarskou agrochemickou skupinou Syngenta, byly neúplné, zdá se, že míchání Bt-10 s podobnou modifikací Bt –11, která je schválená v EU, je zřejmě neškodné. EFSA uvedla, že nebylo možné dosáhnout závěru o bezpečnosti modifikovaného kukuřičného obilí Bt – 10, protože Syngenta nedodala dostatečně komplexní data k provedení odhadu rizika.

Minulý měsíc, Evropské úřady blokovaly lodní přepravu kukuřičného krmiva a obilí ze Spojených států, protože nemohlo být prokázáno, že nejsou směsí s Bt - 10 kukuřicí, vyrobenou tak, aby vzdorovala kukuřičným škůdcům. Vyhodnocení bude až na konci října. Americký vývozce posílá každý rok 3.5 milionu tun, obchod ztratí asi 350 milionů euro. Zásah evropských úřadů však následoval poté, kdy se v březnu 2005 potvrdilo, že některá kukuřice poslaná do EU ze Spojených států byla mylně smíšená s Bt – 10, a to v letech 2001 až 2004. Malá množství Bt - 10 semen byla dopravena do Francie a Španělska pro výzkumné účely, a pak byla zničená. Asi 1000 tun Bt - 10 kukuřice se také dostalo do EU, většinou jako krmivo, ačkoli ještě není jasné, do které země. Japonsko, největší dovozce americké kukuřice, nedávno našlo zásilku nakaženou Bt - 10 a tak začalo testování každého amerického nákladu. A minulý měsíc, americký náklad kukuřičného krmiva do Irska obsahoval Bt - 10.

Liberální postoj Bruselu k modifikované kukuřici je proto neobvyklý. Podobně v Asii se svádí potravinový boj, v Číně v současnosti proti modifikované rýži. Greenpeace zbrojí proti geneticky upraveným potravinám v Číně.

„Objev geneticky upravené rýže, nezákonně prodávané v jižním čínském městě dokazuje, jak proudí obchody geneticky modifikovaného obilí přes Čínu a mohou vstupovat na trhy v zámoří“, sdělil zástupce Greenpeace 13.června 2005.

Environmentální skupina informovala, že geneticky zkonstruovaná rýže byla nalezená v obilních velkoobchodech v Guangzhou, v provincii Guangdong, ačkoli rýže neprošla zkouškou bezpečnosti ani schválením od čínské vlády. Skupina Greenpeace v dubnu 2005 také oznámila, že našla geneticky zkonstruovanou rýži v trzích v centrální Hubei provincii. "Jsme si jisti, že lidé ji nakoupili, aniž by věděli, že jde o neschválenou modifikaci. " sdělil Greenpeacský „válečník“ Sze Pang Cheung na tiskové konferenci v Pekingu, konající se kvůli rýži, která byla upravená a obsahovala bakterie thuringiensis (baronet), které produkují toxin zabíjející škůdce. "My se stavíme proti znečištění nejdůležitější základní úrody na celém světě, " řekl Sze. Tlak propašovat GMO rýži do Číny se děje v době, kdy země čelí těžkému úkolu pěstování obilí pro silně zalidněné městské aglomerace a kdy se vyhrocuje příjmová propast mezi farmáři a městskými občany. Zastánci geneticky upravených plodin sdělují, že se zlepší výnos a redukuje zranitelnost rostlin ve vztahu ke škodlivému hmyzu. Oponenti argumentují, že škodlivý hmyz vyvine větší rezistenci k upraveným plodinám, a že techniky podkopávají biologickou rozmanitost a může se později ukázat, jak jsou nebezpečné pro lidskou spotřebu .

Čína, největší světový výrobce a spotřebitel rýže, testuje proto několik druhů geneticky upravené rýže a očekává se, že bude uděleno schválení pro komercializaci prověřené, geneticky modifikované rýže již tento rok. Čína je jedním z největších světových dovozců GMO plodin. Na záruku bezpečnosti se vyžaduje U.N. smlouva, která má být ratifikována. Úkolem je více průhlednosti v obchodu, více vládního ovládání obchodu s geneticky upravenými jídly. "Čína zasílá zprávu do světa, že není žádnou skládkou odpadků pro geneticky modifikovanou úrodu, " sdělil Sze.

Greenpeace odhaduje, že z 29 tun geneticky upravených rýžových semen asi 14500 tun bylo nezákonně prodáno letos v Hubei. "Myslíme si, že je to nepřijatelné a nezodpovědné. Jsme proti tomu. Rýže je nejdůležitější základ pro Čínu, " řekl Sze. Skupina vyzvala vládu, aby zakázala sadbu a prodej geneticky zkonstruované rýže, a dala příkaz ke zničení všech upravených semen, která se dostala na trh, a aby byli potrestáni lidé zapojení do ilegálních obchodů.

Jak víme z jiných zkušeností, osamělý boj aktivistické skupiny Greenpeace nedokáže dlouhodobě vzdorovat síle správních rad obchodních a finančních firem, na nichž se cítí skrytě vlády v každé zemi zpravidla závislé. Nejsou to členové vlády, kteří sejí semena a sklízejí úrodu. Rýži i kukuřici si kupují za platidlo. Do přímého styku tedy přijdou maximálně s finančníky a s obchodníky, tedy s těmi je potřeba být za dobře. Proč by se namáhali domýšlet svá rozhodnutí do vzdálenějších důsledků. Možná se s užíváním geneticky upravené rýže a kukuřice rozvine neplodnost. Přelidněné Číně to dle vlády asi prospěje. Koneckonců vyvíjí se klonování. Možná, že dojde ke zničení některých lidských kmenových buněk, možná se v důsledcích toxické síly bakterií rozvinou nová mozková, ledvinová a jaterní onemocnění. Takovéto úvahy jsou zřejmě příliš namáhavé a pravděpodobnost pouze „možná“. Co však je jisté, že žádný zásah zvenčí na pomoc lidskému organismu nemůže přijít tak rychle a tak včas, jako vlastní reakce zevnitř organismu sama. Nic nemůže plnohodnotně nahradit tuto autoschopnost, je-li zničena nebo snížena. Rozhoduje-li se někde ve světě o potravinách, rozhoduje se o nás, o našem zdraví.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006