O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Tsavo East, safari v Keni se celé otevírá turistům

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 23. 06. 2005

Park má rozlohu téměř 14000 km2. Lvi se ještě potulují po stepi mezi nosorožci, slony, paviány, žirafami. Park je vyhledáván turisty z celého světa, ale většina návštěvníků viděla jen zlomek parku. Do loňského roku byl vládou nařízen zákaz vstupu veřejnosti. Vynutili si to silně vyzbrojení pytláci potulující se na severu.

Michael Kipkeu vypadá spíše jako voják, než revírník, když začne hovořit o Keňském největším národním parku na východě, o Tsavo East. Kipkeu má k dispozici více než 100 rangerů vyzbrojených útočnými puškami, náklaďáky a letadly. Na obrovské nástěnné mapě sleduje operace vedené proti pytlákům.

Od roku 1980 se rangeři a pytláci zabíjeli navzájem v přestřelkách, když se Keňa snažila zastavit lovce hubící nosorožce a slony pro jejich parohy a kly. Většina pytláků přišla do Tsavo East nezákonně, ze sousedního Somálska. "Mám zpravodajské týmy shromažďující informace, ale ne v Somálsku," řekl Kipkeu, veterán Kenya Wildlife Service (KWS)

Tsavo East může být exemplárním příkladem o tom, že pro Keňu je strategicky významný důraz na regeneraci úžasné divočiny, její zachování a důraz na turistiku. Příjmy zde plynou převážně z turistiky, z ciziny, pouze asi 13% pochází z hrubého domácího produktu.

KWS v loňském roce znovu otevřela pro veřejnost severní část tvořící dvě třetiny z parku, i přes některé vládní protesty.

"V rámci bezpečnosti byly vydány místní příkazy. Nabízíme park s jinde nevídanými krásami, chceme prodat. Turisté nepřijdou, když v něm nebude bezpečno," říká Kipkeu.

KWS rangeři v první etapě vytlačili pytláky téměř zpět do Somálska.

"Náš záměr je bojovat s pytláky na území mimo park.“

Více než 215000 turistů navštívilo keňský park v první čtvrtině roku 2005. V loňském roce to vyneslo 556.3 milionů dolarů. Nejvyšší úroveň za posledních 15 let.

Proč turisté přicházejí? Jedete jen několik minut za branou Tsavo East a ocitáte se mezi bujnými pastvinami, zelenými řekami a skalnatými kopci obydlenými stády žiraf, zeber, antilop, slonů, paviánů. Možná uvidíte dokonce pýchu parku, lvi.

Málo turistů, kteří cestují tisíce mil, aby utratili velké peníze za návštěvu safari, si dokáže představit, jak svízelné a často život ohrožující akce KWS musí rangeři podnikat pro jejich bezpečnost.

„Ačkoli od roku 1980 byly také zvýšené tresty za zabití pytláků na objednávku, naši rangeři nebudou váhat užít smrtící střelu, bude-li to v individuálním případě nezbytné pro bezpečnost návštěvníka," dodal mluvčí KWS Ngugi Gecaga.

Za dobu otevření severní části postavil KWS nové cesty a zlepšil šest přistávacích ploch, aby bylo vyhověno představám o výsadkovém safari.

Kipkeu říká, že kdyby se soustředili na severu pouze na omezený počet vysoko platících návštěvníků, nastane zácpa a problémy pro zvířata a přírodu na jihu. „Není nezvyklé vidět kolonu vozidel obklopujících jednotlivé zoufalé zvíře.“ Chtějí proto svolat konferenci, veřejnou diskuzi, aby mohli čelit některým vládním nařízením a aktivitám snažícím se omezit přístup na severu pouze na pár vyvolených. Znamenalo by to i omezení příjmů pro tuto africkou oblast venkovského rázu, odkázanou na cestovní ruch.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006