O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Tsunami přivedlo kožatky téměř k vyhynutí

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 28. 06. 2005

Tito mořští plazi přežili dinosaury, ale přesunuli se o krok blíž k vyhynutí, když v prosinci 2004 bouře tsunami se zemětřesením zaplavila jejich území, pláže na indických Nicobarských ostrovech.

Ostrovy Nicobar, vzdálené více než 1300 km na východ od indické pevniny, jsou jedním ze čtyř světových nejdůležitějších míst pro kriticky ohrožený druh kožatka velká (lat. Dermochelys coriacea, angl. leatherback turtle), největší žijící mořský plaz. "Ztratili jsme tři globálně významné pláže, " řekl Harry z instituce, zkoumající zdejší živočišstvo po několik let. "Nejsem si jist, zda se pláže vytvoří znovu protože voda šla daleko vnitrozemí. Jestli ne, kožatky velké budou mít závažný problém."

Relativně civilizací nenarušené ostrovy Nicobar jsou pro plazy velmi důležité. Podle nedávného průzkumu zde bylo nalezeno více než 3000 hnízd. Ale blízká Indonéská Sumatra ostrovy při zemětřesných posunech 26.prosince 2004 potopila o 2 metry více do moře. Světoznámá Galathea, pláž na Nicobar, kam turisté chodili sledovat kožatky velké, jak se každým rokem vyplazili na písek ke hnízdění, je nyní téměř celá zatopená. 16 pláží na ostrovech Andaman bylo zničeno dříve, v roce 1981 sesuvy po pískovcovém dolování. Zatímco se ostrovy Nicobar loňským zemětřesením potopily, ostrovy Andaman byly zemětřesením zvednuty, Vytvořily se tak kolem nich útesy. Tím se stala místa pro mořské plazy nepřístupná.

Plazi také prohrávali bitvu s rybáři vybavenými dobrými sítěmi, harpunami a vrtulemi. Jsou loveni kvůli masu. Výsledkem je prudké snížení ze 115000 kusů od roku 1980 k méně než 25000 v roce 2004. To je hrance blízká pro vymření v podmínkách Pacifiku, mohli by zcela zmizet během několika dekád. Ještě před tsunami, se Andrews a další experti starali o budoucnost mořských plazů a obojživelníků na souostroví Nicobars a sesterských severněji ležících ostrovech Andamansy. Rybolov zabíjel až 3000 plazů každým rokem. Jeden z průzkumů ukázal, že 40% kožatek hnízdících na Nicobarech mělo sečné rány a hojné krvácení. Neochočení psi, domácí prasata a turistika jsou také smrtelné hrozby.

Ostrovy byly rájem k hnízdění i dalších ohrožených druhů, včetně želvy karetové (lat. Eretmochelys imbricata, angl. hawksbill) a karety zelenavé (lat. Lepidochelys olivacea, angl. olive ridley). Andrews doufá, že najdou nové pláže k hnízdění, které vymění za tuto ztrátu. Monzun může také vytvořit nové pláže.

Větší kožatky, dorůstající více než 2 metry a vážící až 500 kg, mohou těžko ztrátu nahradit. Vyhýbají se malým plážím a útesům,. Potřebují hlubokou vodu a hnízdo v ústí řek nebo zátok. Může dojít ke ztrátě jednoho ze tří největších druhů obyvatelstva naší planety. Kožatky zde existují nejméně 65 milionů let. Mohou se potopit až 1000 metrů při pátrání po jejich oblíbeném jídle, medúzách (v hrdle mají proto přizpůsobeny trny, které zabraňují kluzké kořisti uniknout). Od ostatních mořských želv se liší také tím, že jejich krunýř je úzký a kožitý a nemají drápy na ploutvovitých končetinách. Mohou se stěhovat stovky kilometrů během každého roku a dokonce mohou proplouvat polárními vodami (díky schopnosti vytvářet do určitého limitu vlastní teplotu). Nemohou však bez pomoci čelit katastrofám a civilizačním hrozbám.

Na indickém pevninském pobřeží Tamilův Nadu jsou od doby tsunami lepší zprávy, co se týče hnízd karety zelenavé, ohoroženého druhu, který nevymřel jedině díky několikaletým usilovným ochranným aktivitám.

Tamní ochranáři se proto nyní obracejí na celý náš svět a alarmují k záchraně těchto němých živočišných společenství, která patří na naši planetu tak, jako mi lidé.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006