O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Bratranec Země, nalezený u blízké hvězdy

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 01. 07. 2005

Větší, žhavější planeta, možná bratranec Země byla objevená, jak obíhá hvězdu v našem kosmickém sousedství, sdělili v pondělí 13.6.2005 vědci z University Berkeley v Kalifornii.

Všech 150 doposud objevených planet podobných Zemi obíhajících jiné hvězdy mimo naši sluneční soustavu je větších než Uran, který je 15x hmotnější než Země. Nově objevená planeta je pravděpodobně pevná (ne plynná) jako Země. "Existenci této planety jsme dokázali po 150 pozorováních", řekl planetový lovec Geoffrey Marcy z Univerzity Berkeley v Kalifornii, "hvězda, okolo které planeta obíhá, bude nadále jeden z našich favoritů."

"Je to nadpozemský svět, " říká Jack Lissauer z výzkumného centra NASA's Amesa. "Je to první objevená pevná planeta, která obíhá hvězdu podobnou našemu Slunci." Paul Butler z Carnegie Institution ve Washingtonu je členem týmu, který našel planetu. Nová planeta je nejmenší extrasolar vůbec kdy objevený, je asi 7.5 krát hmotnější než Země (s pouze dvojnásobným poloměrem).

Planetární povrch je příliš horký ve srovnání se Zemí, teplota se pohybuje v rozsahu od 204 až 371 stupňů C. Zatímco Země obíhá Slunce ve vzdálenosti asi 93 milionů mil, tato extrasolarní planeta je téměř přitisknuta ke své hvězdě, M trpaslíku Gliese 876. Obíhá ji ve vzdálenosti asi 2 miliony mil. Nachází se v souhvězdí Aquarius, jen 15 světelných roků od Země. Světelný rok je asi 6 trilionů mil, je to dráha světelného paprsku za rok. Nová planeta oběhne svou hvězdu asi za dva zemské dny. Hvězda, kterou obíhá, má asi třetinovou hmotnost ve srovnání s naším Sluncem. Z množství dalších extrasolarních planet objevených za poslední 10 let, u této je poprvé zřetelná přitažlivost ke hvězdě, kterou obíhá, projevující se houpáním na oběžné dráze. Jedná se o třetí objev planetky, která krouží kolem malé hvězdy. Dvě další jsou plynoví obři (jako Jupiter), a jejich oběžná dráha o moc delší.

Planetoví lovci objevili také tři další pevné planety vně naší sluneční soustavy, ale všechny tři obíhají pulsar, tj. zbytek explodované hvězdy. Toto je jediná planeta, která obíhá normální hvězdu. Vědci věděli o nové planetě tři roky, ale hledali potvrzení své teorie, že jde o planetu podobnou Zemi, než objev oznámí veřejnosti. Teplo a načervenalé světlo jsou málem informací o nové planetě, které jsou jisté. Je zahalena mrakem, podobně jako Venuše.

Více informací je dostupných na http:/www.nsf.gov/news/

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006