O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Vědci v USA identifikovali, jak se množí mozkové kmenové buňky

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 02. 07. 2005

Vědci ve Washingtonu zkoumali růst mozkových buněk na myších. Přepichovali buňky mozkové tkáně. Přišli přitom na způsob, jak dokázat, aby se násobily ty buňky, které jsou rozhodující v boji s degenerativními mozkovými nemocemi, jako je Parkinsonova choroba a Huntingtonské onemocnění. Je tedy naděje, že bude možná léčba, použít takové buňky, které dokáží napravit mozkové onemocnění.

Studium je jedním z mnoha, která se soustřeďují na kmenové buňky, které jsou společné pro všechny tkáně a obsažené v krvi, ale které jsou obtížně identifikovatelné. Cílem zkoumání je umět vytvářet dospělé kmenové buňky, které by pocházely od samotného pacienta, takže žádný dárce a žádné léky, oslabující vlastní imunitní systém by nebyly potřebné.

"Poprvé jsme nyní ověřili, co může být pravou kandidátskou kmenovou buňkou, " řekl Dennis Steindler z Univerzity na Floridě, která pracovala na studiu. "Zkoumali jsme i další kandidáty. Užívali jsme zvláštní mikroskop, který umožňuje pohlížet na žijící buňky po dlouhé časové období pomocí metody nazvané živá buněčná mikroskopie. Ve skutečnosti jsme se přesvědčili, jak kmenové buňky umožňují vznik novým neuronům. Možná, že jiná metoda umožní identifikovat matku, základ všech kmenových buněk."

"Je to jako montážní linka, která vyrábí a zvětšuje počet mozkových buněk, " řekl Dr. Bjorn Scheffler, neurolog z University na Floridě, která vedla studium. "Postupujeme tak, že vezmeme tyto buňky a zmrazíme je do té doby, než je použijeme. Pak je necháme roztát a zahájíme buněčný generační proces a produkujeme mnoho nových neuronů."

V korespondenčním jednání výzkumníci z Národní akademie věd tvrdí, že také našli účinný způsob jak násobit buňky.

"Co se týká poškozené částí mozku, která degenerovala například v Parkinsonově chorobě, v Huntingtonském onemocnění, umění regenerovat potřebný buněčný typ a umění umístění ve správném bodu by mohlo mít významný dopad, " řekl Dr. Erik Holland, neurochirurg z New Yorku, který se specializuje na boj s mozkovými nádory, ale který nepracoval na studiu. „Takové buňky mohou sehrát také důležitou roli při léčbě rakoviny. Je velmi dobré, že na tom pracují, je to velmi důležité.“

Další potenciální zdroj kmenových buněk, o němž se hypoteticky uvažuje, jsou brzká lidská embrya, buď převzatá z fertilitní kliniky nebo vyrobená klonovací technologií, třeba z pacientova vlastního genetického materiálu.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006