O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Sloni jsou opět v ohrožení, v Číně i v Africe

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 05. 08. 2005

Pytláci v Číně mění genofond slonů. V Africe úředníci likvidují slony plánovitě.

Čínští sloni se přeměňují na bezkelný rod. Přes 10% z asijských slonů žijících v Číně má nyní gen, který brání vývoji klů. Je to vzestup z obvyklých 2% až 5%, cituje se v čínském deníku ze zprávy Beijingovy všeobecné univerzity.

"Má-li samec slona větší kly, je větší pravděpodobnost, že bude zastřelen pytlákem, " řekl Zhang Li, profesor zoologie. "Bez klů lze přežít. To vede u tohoto druhu savce ke stabilizaci genu bezkelnosti."

Na sloního samce, který měl kly, připadaly ideálně dvě slonice. Nyní připadají v Číně na jednoho slona čtyři slonice, což už není tak ideální pro zdraví samce a pro udržení biologického druhu. Podobné změny ve vývoji sloních klů a poměrech v pohlaví jsou hlášeny i z Afriky a Indie.

Neradostná situace pro slony panuje také v Africe, protože jihoafrické úřady opět horlivě volají po snižování stavu. Nedávná praxe přinutila úředníky k zastavení likvidace, když byli tváří v tvář vystaveni veřejnému pobouření poté, co byla odvysílána porážka mladého slona z Národní parku v Krugu. Žádné rozhodnutí o snížení počtu nebylo přijato, ale vládní úředníci tvrdí, že snížení je nutné, protože se počet zvířat téměř zdvojnásobil. Argumentují, že sloni ničí zalesněnou krajinu. Dokud bylo vybíjení zastaveno, úředníci tvrdili, že se počet sloního obyvatelstva drží asi na 7000 kusech. Nyní tvrdí, že jich je 12000.

Proces likvidace je diskutovaný jako “možnost údržby” i v dalších parcích, které jsou v Jižní Africe ohraničeny ploty.

Experti tvrdí, že takové postupy by mohly mít nepříznivý dopad i na další biologické druhy. "Nejsou to jen sloni, kteří ovlivňují rostlinstvo a hojnost rostlinných druhů. Další býložravci jako žirafy a kudu velký se živí stejnými porosty jako sloni, brzy zaplní místo, když budou sloni odstranění, " řekl Bruce Page, učitel nauky o životním prostředí z jihoafrické univerzity KwaZulu - Natal. Mnoho afrických parků bylo zbaveno velkých zvířat předtím než byly vyhlášeny za park a v důsledku toho se krajina často ocitla v nepřirozeném stavu. Zarostla příliš stromy, narušila se ekologická stabilita. Problém úředníků také je, že se pokoušeli “řídit” park v duchu předepsaného, naplánovaného rovnovážného stavu. Zachování a rovnováha ekosystémů vyžaduje volnost změny a pohybu podle přirozených potřeb biologických druhů, ne předepsané místo pobytu.

Mocný odpor vůči procesu likvidace vyvolává i krutost. Operace obnáší honbu na celá stáda pomocí helikoptér, z nichž jsou sloni stříleni. Skutečnost, že dokonce renomovaní advokáti obhajují tento způsob, je odporná. Likvidační proces inteligentních, vysoce sociálních zvířat zasahuje veřejnost způsobem, jako u žádného jiného druhu. Podle Světové ochranářské unie bylo sloní obyvatelstvo ve východní Asii a v jižní Africe v době od roku 1998 do 2002 na vzestupu. Zvýšení na 355000 z 283000 obnášelo nárůst asi 4.5% ročně. Nyní se může stát celosvětově největší pozemský savec dalším modelem pro vyobrazení vyhynulých savců.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006