O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Výběrová řízení

autor : Jiří Jakl , vydáno : 09. 08. 2005

Zkušenosti s výběrovými řízeními a přijímačkami máme asi každý - jsou ale vždy objektivní?

Asi nikoho nepřekvapím, když napíšu, že výběrová řízení jsou často neobjektivní (a to není jen taková věta jednoho mladíka, jehož víra ve spravedlnost byla jaksi otřesena, ale zkušenost mnoha lidí, nejen těch 'ukřivděných'). Jedinou výjimkou jsou podle mého názoru testy znalostí (rychlé a vyčerpávající), kde roli hraje především dobrý úsudek či povědomí o nabízených možnostech. Ostatní případy hodnocení jakousi komisí jsou podle mého názoru hodně subjektivní, často neobjektivní nebo dokonce účelově neobjektivní.

Paradoxem zůstává, že o co důležitější funkci se jedná, tím je rozhodování spojeno spíše s různou orientací uchazeče, jeho osobním vztahem ke členům přijímací komise, než spojeno s jeho výsledky (tím nemyslím jen životními výsledky, ale i schopností se k co nejvíce významným výsledkům dostat během co nejkratší doby), přístupem či zájmem o daný obor. V případě výběrového řízení na nějakou vedoucí či řídící funkci by pak měly rozhodovat především řídící (manažerské) schopnosti, nikoli jen vědecké znalosti nějakého odborníka apod. O tom, že mnohdy záleží i na oblečení nebo způsobu mluvy, se snad nemá smysl rozepisovat.

Někdy dokonce hodně záleží i na tom, zda se s členy komisí známe. Známost ale může nejen pomoci, ale i uškodit ('dobře známý rebel', který se postavil proti dosavadnímu vyhovujícímu 'nepořádku' - budu slušný). Komise může také mít předem vybraného favorita. Pak je výběrové řízení jen takovou šaškárnou, i když jde o konkurz na zodpovědnou funkci. Známé šaškárny se pořádají, když někdo vlivný shání flek pro svého známého či příbuzného na nějaký více i méně významný úřad. Každý máme asi o rovných šancích jiné představy. Ve své mladistvé nerozvážnosti jsem doufával, že v dnešní době rozhodují naše schopnosti a smysluplnost odváděné práce, ne konta a známosti rodičů (či i vlastní známosti) nebo provinění se kritikou chyb někoho samolibého sedícího v komisi.

Také bych chtěl vzpomenout, že přijímací komise rozhodují o budoucnosti národa - kdo bude zastávat jakou funkci, kdo dostane peníze daňových poplatníků. A tady je třeba se zastavit u důležitých faktů - komise rozhodují o přidělení peněz, které nepatří jím, ale daňovým poplatníkům, nebo o funkci člověka, který nemá být libý komisím, ale zejména lidem, kterým má pomáhat.

Kolik objektivních komisí jste zažili a jaké jsou Vaše zkušenosti s výběrovými řízeními?

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Výběrová řízeníAntonio8-. -0. 2005, 09: 1
   Výběrová řízeníJJ.8-. -0. 2005, 10: 0
je to bohuzel tak i pozdejiLudmila8-. -0. 2005, 11: 0
Výběrová řízeníIveta8-. -0. 2005, 18: 1
   Výběrová řízeníLudmila8-. -0. 2005, 29: 0
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006