O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Myši požírají albatrosy

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 10. 08. 2005

Źádné sci-fi, žádná pohádka, nýbrž tvrdá realita na vzdáleném atlantickém ostrově Gough. Obrovská myš požírá metr vysoké mládě albatrosa za živa. Vede to k zanikání vzácného ptačího druhu obývajícím tento ostrov, považovaný za světově nejdůležitější teritorium těchto mořských ptáků.

albatros Ostrov Gough v jižním Atlantiku je britským koloniálním územím nalézajícím se asi 1600 km na jihozápad od Kapského Města. Gough tvoří většinu jižního území souostroví Tristan da Cunha. Ostrov byl domovem více než 10 milionů ptáků. Nalézá se zde 22 ptačích druhů, z toho 20 druhů mořských ptáků.

"Ostrov Gough, který udivoval návštěvníky jinde nevídanými druhy a množstvím mořských ptáků, může zaznamenat katastrofu během desítky let. " uvádí Geoff Hilton, doktor přírodních věd a člen britské královské společnosti pro ochranu ptáků (RSPB).

Kořistnická povaha myší byla potvrzená jak výzkumníky z RSPB, tak Univerzitou Kapského Města. "Odhadujeme, že je tam asi 700000 myší, které si vypěstovaly návyk požírat mláďata ptáků za živa, " řekl v interviu. Celosvětově byl ostrov domovem pro 99% populace Tristanských albatrosů a Atlantického buřňáka. Jejich mláďata bývají nejčastěji napadená. Zůstává již jen 2000 párů Tristanských albatrosů.

"Albatrosí mládě váží až 10 kg. Myš váží běžně jen 35 gramů; je to jako když mourovatá kočka zaútočí na hrocha," přirovnává Hilton.

Domácí myš se dostala na ostrov s loděmi velrybářů a lovců tuleňů. Postupem času se její velikost ztrojnásobila skoro na 100 gramů.

Bývá to běžný fenomén na ostrovních lokalitách. Důvody jsou příčinou mnoha vědeckých debat. Drobné zvířectvo často vyrůstá větší, zatímco velké druhy (např. sloni) se stávají menší.

V případě myší na ostrově Gough je zřejmě pozoruhodný růst vyvolán obrovským reservoárem čerstvého masa a proteinů.

Predace velkými myšmi je neobvyklá. Ptáci na malých ostrovech bývají citliví na lidské aktivity, na vnášení nových živočišných druhů. Mnoho ptáků se během svého vývoje na izolovaných ostrovech nesetkalo s žádnými dravci. Jsou proto "ekologicky naivní". Nepoznají nebezpečí od jiných zvířat. Proto bezkřídlé druhy nebo mláďata, která ještě nemohou létat, jsou zvláště v ohrožení.

Pozemní hnízda Goughského strnada a malé pěnkavy, která se nenachází nikde jinde na světě, jsou také v nebezpečí.

Smrtící proces je drastický. Draví hlodavci se zakusují do tělíček bezkřídlých mláďat a upíjejí jim krev. Otevřenými ranami uniká ptáčkům život. Vědci se shodují v názoru, že když jednou myš zaútočí na krev, bude příště drásat s jinými pro radost.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
AlbatrosiAnna Vašků8-. -0. 2005, 25: 2
   AlbatrosiLudmila8-. -0. 2005, 29: 0
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006