O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Lidice – příběh české vsi

autor : Jitka Lenková , vydáno : 17. 10. 2005

Čirou náhodou se mi dostala do ruky výpravná publikace Eduarda Stehlíka věnovaná příběhu obyčejné české vesnice, která se stala neobyčejnou. Lidice zaplatily za heydrichiádu svým totálním zničením, což sám o sobě je příběh tak děsivý, že se mu, myslím, i dnes, řada lidí raději vyhne obloukem.

Přesto tady Lidice znovu stojí a možná právě alespoň prolistování této knihy bude zajímavé pro ty, kteří „válku a válečné filmy“ zrovna nemusejí.

Velkým přínosem je už grafická úprava Václava Rytiny, která na obálce představuje Lidice, tak, jak stávaly do 10. června 1942, tedy jako typickou českou vesnici s návsí a s kostelem. Stejně působivá je i přední předsádka, záběr na tentýž kostel z druhé strany. Ano, to byly Lidice. Autor začíná výpověď o historii Lidic první zmínkou o této obci ve Zbraslavské kronice z roku 1309 a prvních sedmdesát stránek knihy se věnuje událostem do 10. 6. 1942. Asi žádná jiná česká vesnice se nedočkala takového obrazového dokumentu o svém životě, defilují zde obyvatelé Lidic, jejich příbytky i zvířata a nad všemi už visí tragický stín budoucího osudu. Zatím se však na fotografiích usmívají a věnují se svým zábavám.

Osudným se pro Lidice stal dopis jistého Václava Říhy adresovaný jisté Anně Maruščákové, který gestapo celkem snadno dovedl k myšlence, že dva původci atentátu na Heydricha pocházejí právě z Lidic. O likvidaci Lidic rozhodl sám Hitler 9. června, v den Heydrichova pohřbu v Berlíně. Rozkaz byl ještě ten večer doručen do Prahy a s jeho prováděním se začalo hned po půlnoci. Této nešťastné události je věnována prostřední část knihy. Závěr potom patří zmrtvýchvstání Lidic, které začalo vlastně bezprostředně po jejich zničení a vyvrcholilo až v roce 2000 instalací „Památníku dětských obětí války“, monumentálního sousoší 82 zavražděných lidických dětí, životního díla sochařky Marie Uchytilové.

Působivou publikaci Lidice – Příběh české vsi vydalo nakladatelství V RÁJI, Maislova 12, Praha 1, 136 str., 880 vyobrazení, cena neuvedena.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006