O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


King Kong aneb Když se spojí oscaroví machři

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 10. 12. 2005

Notoricky známou scénu King Konga šplhajícího po Empire State Building z proslulého filmového zpracování z roku 1933 znají dnes bezpochyby všichni. Řvoucí Ann v jeho neohrabaných rukách zanechala stopy zřejmě na všech generacích, které tuto filmovou klasiku shlédly. V prosinci se ale do kin dere film se stejným názvem, jen je natočen o 70 let později. Pokud vás do kin nedostane nádech klasického příběhu, přiláká vás jméno režiséra; není jím totiž nikdo jiný, než Peter Jackson, slavný otec trilogie Pán prstenů.

„King Konga jsem poprvé viděl ve svých osmi nebo devíti letech v novozélandské televizi. A udělal na mě takový dojem, že jsem se v tom okamžiku rozhodl být filmařem. Říkal jsem si: ‚Chci dělat filmy. Chci dokázat dělat filmy jako King Kong.‘ Obrovsky to na mě zapůsobilo,“ říká režisér Peter Jackson.

A kupodivu se Jacksonovi na poli filmařském opravdu zadařilo. Za trilogii Pána prstenů získal 17 Oscarů, 12 cen BAFTA a 4 Zlaté glóby. Stal se tak prvním člověkem, který natáčel současně tři velké celovečerní filmy. Poté se rozhodl, že podle svého dětské snu oživí legendárního King Konga.

„Původní film samozřejmě zůstane nedostižný. My se mu s  naším remakem můžeme maximálně přiblížit. Má ale tak úžasný příběh, že jsem se rozhodl znovu vstoupit do stejné řeky. S moderními prostředky to navíc nepostrádá smysl“.

Na filmu se podíleli i lidé, se kterými Jackson již spolupracoval na Pánu prstenů. Na scénáři spolupracoval se svou ženou, trojnásobnou držitelkou Oscara Fran Walsh a taktéž oscarovou Philippou Boyens, s nimiž v minulosti adaptoval do podoby tří filmových scénářů knihu Pán prstenů. Jako živá náhrada za později digitálně naanimovaného Konga na place působil Andy Serkis (který ztvárnil digitálně animovanou postavu Gluma v trilogii Pán prstenů). Jacksonovi pomohl také tým špičkových filmových profesionálů, s nimiž jej v mnoha případech pojí dlouhodobá spolupráce. Patří mezi ně kameraman Andrew Lesnie, který získal Oscara za nasnímání filmu Pán prstenů: Společenstvo prstenu, hlavní výtvarník Grant Major, který získal Oscara za třetí díl téže série s podtitulem Návrat krále a střihač Jamie Selkirk, který se za práci na závěrečném pokračování Jacksonovy epické trilogie dočkal stejného ocenění. Vizuální efekty zajistily novozélandské společnosti Weta Digital Ltd. (pod vedením Joea Letteriho, držitele Oscara za Návrat krále) a Weta Workshop, Ltd. (pod vedením Richarda Taylora, který za práci na Návratu krále rovněž obdržel Oscara).

Do role Ann Darrow byla obsazena Naomi Watts,nominována na Oskara za film 21 gramů, roli Jacka Driscolla si po jejím boku zahrál nositel Oscara (za film Pianista) Adrien Brody.

„Mým záměrem bylo natočit remake – ne pojmout příběh o King Kongovi novým způsobem. Chtěl jsem vzdát hold původnímu filmu. V naší verzi jsou však velmi odlišné postavy,“ nechal se slyšet Jackson.

Nacházíme se v době Velké hospodářské krize, konkrétně v roce 1933, a sledujeme osud varietní herečky Ann Darrow. Divadlo, ve kterém doposud účinkovala, bylo zavřeno, a Ann tak hledá místo, kde by si vydělala „alespoň“ na živobytí.

Na druhém konci města utíká se svými filmovými materiály a jeho pomocníkem ze setkání se sponzory Carl Denham, který se nechce smířit s tím, že mu na poradě odmítli dát další finance na natočení jeho skvělého dobrodružného filmu, při němž chce mimochodem objevit dosud neobjevený Skull Island.

Když Denham hledá herečku pro obsazení hlavní role jeho filmu, osloví Ann a o pár hodin později s ní a se štábem nastupuje na loď a vyplouvá vstříc novým dobrodružstvím, společně se scénáristou (!!) Jackem Driscollem, kapitánem lodi Englehornem (Thomas Kretschmann) a Brucem Barterem (Kyle Chander).

„S využitím nejnovějších technologií jsme mohli prakticky cokoliv. Představte si ty nejúžasnější sekvence příběhu – King Kong bojující s dinosaury, King Kong šplhající s Anne po Empire State Building… a to všechno bude naprosto realistické.“

Jackson nechal film záměrně ve čtyřicátých letech devatenáctého století, což s sebou samozřejmě přineslo ještě více práce. Filmové prostřední New Yorku čtyřicátých let se tak muselo samozřejmě tvořit počítačově, přičemž dnešní New York se nemohl použít ani jako podklad pro finální podobu, protože město se tak změnilo, že je s New Yorkem v roce 1933 naprosto nesrovnatelné.

Další filmové prostředí – Skull Island – se, jak by každého ihned mohlo napadnout, netočilo v novozélandských deštných pralesech, ale celé se stavělo uměle. Začalo se tak tvořit několik zcela vymyšlených dinosaurů, digitálních rostlin, stromů a jiných živočichů.

„Záměrně jsme se chtěli vrátit ke staromódnějšímu pojetí dinosaurů, kteří měli na zádech velké šupiny a ostny a pokrývala je kůže podobná krokodýlí, kterou ve skutečnosti neměli. Zkrátka jsme se oprostili od všech svazujících reálií a vytvořili hromadu fiktivních filmových dinosaurů,“ říká Jackson.

Od té doby, co celá posádka zjistí, že na pověstech o Skull Islandu bylo přece jen něco pravdy, začne mít děj rychlý spád. Posádka pomalu objevuje vesnici místních domorodců, (zjišťují, že jsou krajně nepřátelští), po ústupu na loď a touze, co nejrychleji odplout, však zjistí, že jejich drahá Ann byla domorodci unesena, za účelem obětování jejich úhlavnímu nepříteli, Kongovi. Část posádky se proto vydává na záchrannou akci.

Domorodci ale nečekají, že Kong přijme jejich oběť úplně jinak, než dosud všechny předešlé oběti přijímal.

Ačkoliv King Kong trvá něco přes 3 hodiny (bude promítán s přestávkou), není to nic, u čeho byste se nudili. Film má spád, humor, postavy jsou lidské, situace reálné a po celý film vás udivuje dokonalost moderní filmařská technologie. Efekty, které jsou ve filmu použity, jsou opravdu vynikající (např. King Kong bojující s dinosaury, dvouplošníky atd.). Díky snaze zachytit Konga ne jen jako přerostlou gorilu, ale také jako bytost, která se svými pocity přibližuje těm lidským, můžete v některých scénách nádherně, bez použití jediného slova, vidět, co se Kongovi honí hlavou.

„Doufám, že jsme lidem připravili zábavný a emocionální filmový zážitek,“ říká Peter Jackson, který si po 35 letech splnil svůj klukovský sen. „Myslím si, že filmy by měly být více než jen zábava. Pobavit diváka je pro filmaře samozřejmě hlavní povinnost, ale pokud dokáže také zapůsobit na jeho city a přimět ho k přemýšlení, je to o to lepší. Věřím, že u našeho filmu se vcítíte do hlavních postav i samotného Konga – přestože jsme se snažili, aby zůstal tou vznešenou, ale stále zvířeckou a hrůzu nahánějící gorilou. I tak ale věřím, že se nám jej podařilo vykreslit takovým způsobem, abyste si k němu dokázali vytvořit citové pouto a pochopili tragičnost jeho příběhu… protože o tom tento film v jádru je.“

Verdikt:

Oživte si tenhle legendární příběh, nebudete litovat.

Scénář: Peter Jackson, Fran Walsh, Philippa Boyens

Režie: Peter Jackson

Hrají: Adrien Brody, Naomi Watts, Jack Black, Andy Serkis, Jamie Bell, Colin Hanks

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006