O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Nej ve světě rostlin

autor : Jiří Jakl , vydáno : 18. 12. 2005

V literatuře i na Internetu se lze často dozvědět o různých 'nej' ve světě rostlin. Bohužel tyto údaje nejsou vždy správné. Připomeňme si několik 'nej' flory Světa a naší flory.

Pokud jde o nepřesnosti v literatuře, upozornit lze zejména na publikaci Čeman (2001), kde je mnoho zajímavých údajů, bohužel i nepřesností, polopravd až nehorázných nesmyslů. (viz recenze Doc. Zeleného, Živa 2002/2).

Vůbec nejmenší vyšší rostlinou na světě je drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza, z čeledi okřehkovitých) o velikosti do 1,5 mm.

Nejdelšími suchozemskými rostlinami jsou šplhavé palmy rotangu skalního (Calamus rotang) v deštných lesích Afriky a Asie. Tenké pružné lodyhy měří až 180 metrů.

Rostliny s nejkratším s nejkratším životem rostou na pouštích, polopouštích a stepích. I u nás rostoucí osívka jarní (Erophila verna) ale nepotřebuje na svůj životní cyklus od semene až po dozrání nových semínek ani půldruhého měsíce.

Nejrychleji rostoucí mohutnou bylinou se silnou kořenovou soustavou je banánovník (Musa). Od vyklíčení k dosažení desetimetrové výšky a sklizně plodů v teplých oblastech uplyne necelých deset měsíců. Navíc plodí třikrát ročně. Přesto nejrychleji ze všech rostlin vůbec roste bambus (Bambusa). Mnohé druhy za 24 hodin povyrostou o více než metr. Některá bambusová stébla zpočátku rostou rychlostí 1 mm za minutu, přičemž klíčící výhonky slyšitelně praskají. Je to asi jediný případ, kdy můžeme doslova slyšet rostlinu růst. Naopak nejpomaleji rostou některé druhy lišejníků - za rok o 1 mm.

Zvláštní postavení v 'nej' mají stromy. Čerpal jsem z Němec (2001):

Stromy - obvod kmene

1) tisovec, zvaný Montezumův cypřiš nebo El Gigante v Mexiku - Taxodium mucronatum s obvodem kmene 57,9 m

2) kaštanovník jedlý, zvaný 'Castagno dei Cento Cavalli - kaštan sta koní', Itálie, Sicílie v Sant' Alfio - Castanea sativa - 55 m

3) baobab, zvaný 'Platland Tree' v Jižní Africe, Severní Transvaal, Farma Platland u Duilwelskloofu - Adansonia digitata - 33,40 m

V současné době mezi památné stromy v ČR s největším obvodem kmene patří:

1) Vejdova lípa v Pastvinách u Klášterce nad Orlicí - 12,52 m

2) Sudslavická lípa u Vimperka - 11,70 m

Stromy - výška stromu

Největším změřeným stromem byla douglaska tisolistá v Britské Kolumbii, v roce 1902 měla výšku 126,5 m a douglasky obsadily i několik dalších míst. Následoval blahovičník (Eucalyptus) v Austrálii s výškou 114,3 m a sekvoje se 112,1 m.

Současným nevyšším listnáčem je horský jasan v Tasmánii, vysoký 99 m. Našimi největšími velikány jsou:

Těptínský smrk, 58 m

Smrk na Ronovci, 51 m

Smrk u Přimdy, 50 m

Vopařilova jedle v Širokém Dole - Lubné, 45 m

Stromy - stáří

Stáří je nejhůře zjistitelnou veličinou a v literatuře je zpravidla nadhodnoceno. Prakticky všechny naše lípy a duby s obvody kmene nad pět až šest metrů jsou uvnitř duté a věk nelze počítat podle letokruhů. Jen u minima stromů byla zaznamenána příležitost a rok zasazení.

U severoamerické borovice osinaté (konkrétně Pinus longaeva) se uvádí věk 4600-5000 let, nejstarší tisy v Normandii jsou staré 3500 let, libanonské cedry 2500 let, olivy v Itálii 2300 let.

Stromy - velikost

Nejmohutnějším stromem na světě je sekvojovec 'General Sherman' v Kalifornii s vypočítanou hmotností (včetně kořenového systému) asi 2500 tun (výška 84 m, obvod kmene 35 m). U nás patří k nejmohutnějším stromům platany (v Bartošovicích, Kamenici v Konecchlumí a v Praze na Kampě) s předpokládanou hmotností 150-200 tun.

Pro doplnění fíkovník bengálský má největší korunu. Tvoří ji až tisícovka druhotných kmenů. Dohromady pokrývají plochu o rozloze větší než 30 tenisových kurtů.

Literární zdroje:

Čeman R. (2001); Rostliny (edice Rekordy); Mapa Slovakia (překlad ze slovenského originálu)

Němec J. a kol. (2003); Památné stromy v Čechách na Moravě a Slezsku; Olympia

Internetové zdroje:

http://www.bakker-cz.com/Garden/Article.aspx?article=509

http://www.gymta.cz/projekty_st/vcelak_vosatka/index.html

http://dendro.mojzisek.cz/magaz0.php#NE

http://www.geografickelisty.com/T4/T4_0004.htm

http://waynesword.palomar.edu/trmar98.htm

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006