O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Ropucha v pytli

autor : Jitka Lenková , vydáno : 04. 01. 2006

Takto nelichotivě označili kritici obrovskou sochu Augusta Rodina představující spisovatele Balzaca. V porovnání například s antickými sochami ji rozhodně nelze označit za klasicky krásnou. Proč ji však Rodin vytvořil právě takto, když dokázal „dělat“ sochy i klasicky krásné, s nimiž by nenarazil?

To je jeden z otazníků, který se pokouší rozlousknout publikace z ediční řady nakladatelství Alpress věnované modernímu umění. Ona nešťastná socha je zde pochopitelně i vyobrazena. Rodin se pokusil zachytit Balzaca tak, jak si na něj pamatovali jeho současníci. Když Balzac psal, činil tak i šestnáct hodin denně a kvůli pohodlí psal v županu. Ten je na soše jen ledabyle naznačen a skutečně vypadá jako pytel. Odulá Balzacova tvář s širokými masitými ústy opravdu evokuje podobu žáby a těžko říct, zda by s ní Balzac sám byl jako s portrétem spokojen. Hlavní problém sochy se ovšem skrývá v nápadné vypouklině pod šňůrou županu, která nemůže být ničím jiným než mohutnou erekcí. A že to není náhoda či nešikovnost dokazuje Rodinova první studie Balzacovy sochy. Spisovatel byl zachycen nahý, jak si oběma rukama drží vztyčený penis. Uvolňoval tak Rodin i svoji překypující sexuální energii? Ti, kteří ho znali osobně, tvrdí, že zcela jistě. A bůhví, co ještě.

Rodin (1840 – 1917) začínal jako, řekněme, průmyslový sochař,. Podílel se na výrobě líbivých a tudíž snadno prodejných soch v rokokovém stylu v komerčním ateliéru. Jakmile ale dostal šanci tvořit samostatně, začaly se dít věci. Nejvíce, když po pádu císařství získal v roce 1880 státní zakázku, vytvořit dveře do plánovaného muzea moderního umění. To sice nikdy nevzniklo, ale Rodin vytvořil monumentální dílo dnes známé jako Pekelná brána. Vycházel z Danta s jediným cílem - zobrazit prostřednictvím lidského těla utrpení duše. Trápil se i sám sochař? Těžko říct. V osobním životě měl věrnou a oddanou přítelkyni Rose Beuretovou. I když to byl doslova celoživotní vztah, oženil se s ní až dva týdny před její smrtí. Kromě toho ji trestal (?) dlouhými odloučeními a častými nevěrami. Syna, který se mu z tohoto vztahu narodil, ignoroval. Druhý nejvýznamnější vztah Rodin prožil s o dvacet let mladší a velmi nadanou sochařkou Camille Claudelovou. To díky ní se na Pekelné bráně začaly objevovat erotické motivy. Camille se ale nedokázala ani během patnácti let vyrovnat s Rodinovým paralelním vztahem k „věčné milence“ Rose, Rodina roku 1898 opustila a zešílela.

Cítil se Rodin, hrdý na své četné a snadné úspěchy u žen, zasažen ve své ješitnosti? Pokud ano, vzal to, řečeno dnešním slovníkem, hákem. Označují kritici jeho nejnovějšího Balzaca za ropuchu? Tak si dáme nášup! Na pozemku hned vedle Světové výstavy v Paříži roku 1900 si postavil vlastní pavilon a vystavil v něm na 150 svých děl. Chytrý marketingový tah mu vynesl nezanedbatelnou částku a udělal z něj největšího žijícího francouzského sochaře. V té chvíli jako by ho ale sochařina přestala bavit a začal se věnovat kresbě podle živých modelů. Zůstal jí věrný až do své smrti a vytvořil na 8000 kreseb. Odborníci je dělí na dvě skupiny, tanečnice a akty, což, pokud jde o téma, hovoří za vše. Rodin zřejmě nesnášel statičnost, vyžadoval, aby se modelky i tanečnice, včetně např. Isador Duncanové, kolem něj pohybovaly.Neváhal své modelky, pokud k tomu byly svolné, kreslit ani ve vysloveně pornografických anebo lesbických scénách. Činil tak hlavně pro své osobní potěšení a pro potěšení svých přátel. Na veřejnosti se těmito díly nijak nechlubil a většina z nich byla až donedávna prakticky neznámá.

Říká se, že čas všechno srovná. V Rodinově případě, jako by to platilo dvojnásob. V roce 1937 je Rodinova kdysi odsuzovaná socha Balzaca instalována na veřejném prostranství jako pomník. Pekelná brána sice nefunguje jako vstup do muzea moderního umění, zato se sama stala muzejním kusem v pařížském Musée Rodin. A kdo dnes ví, že toto úctyhodné muzeum bylo, kdysi dávno, Rodinovým oblíbeným, leč skandálním doupětem, hotelem Biron, útočištěm pařížské bohémy? Pohoršení dnes nemohou vzbudit snad ani ty nejodvážnější Rodinovy kresby a ze sexem posedlého fauna se stal klasik.

Pokud nebudete mít zrovna cestu do Paříže, můžete se o tom přesvědčit právě v této knize, která Rodinovo dílo představuje vyrovnaně a spravedlivě. Dnes, po více jako sto letech od jejich vzniku, se možná stejně jako já budete ptát – tak tohle jsou ta skandální díla?

vydalo nakladatelství Alpress s r. o., www.alpress.cz, doporučená cena 219,- Kč, na www.alpress.cz/list.php 197,- Kč

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006