O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Jsou dlouhé titulky u filmů nezbytností?

autor : Jiří Jakl , vydáno : 01. 10. 2006

Poněkud mi uniká smysl titulků běžících několik minut na začátku či konci filmů.

Uznávám, že dobrý film je vlastně uměleckým dílem pod kterým by umělci měli být uvedeni, a to i proto, že mnoho lidí tato jména zajímají. Za umělce považuji účinkující herce a režiséra, umělcem může být i hlavní kameraman, střihač a zvukař. V titulcích mě docela zajímá, kde že se film natáčel (může mi to pomoci naplánovat nějaký výlet) a uznávám nárok na zviditelnění i partnerů a sponzorů filmu. Nepostradatelný je rok výroby, uvedení výrobce filmu a informace, že film už opravdu končí - slovo 'konec'. Pakliže film naráží na nějaký vážný 'problém' (není to jen obyčejný příběh), měla by být uvedena i jména odborných poradců - odborníků zodpovídajících za to, že např. rakovinu ve filmu nebudou léčit obyčejným acylpyrínem (aby film měl něco společného s realitou, pakliže film má ukazovat 'jak to chodí' a jak lze konkrétní problém řešit). Pakliže jde o dabovaný film, ocením i mluvenou základní informaci o dabingu (kdo je slyšet, jaká společnost a kdy dabing vytvořila).

Z praxe si ale každý vybaví dlouhý nepřehledný běžící text, který mnoho diváků označí za 'jenom titulky'. Informace, které mě zajímají, nejsou vždy uvedeny ve stejném pořadí, a tak nezbývá než se probírat řadou nepodstatných jmen různých asistentů či řadových pracovníků. U některých filmů je délka titulků natolik přehnaná, že televize si je dovolí střihnout jen do čtvrtiny obrazovky (takže už tak nečitelné informace v titulkách prostě k přečtení nejsou vůbec, navíc pozornost odpoutávají informace souběžně běžící na obrazovce ve zbylém prostoru), a pak titulky smysl nemají vůbec. Jména všech pracovníků podílejících se na výrobě filmů musejí být v záznamech výrobce a koho ta jména zajímají, dohledat si je tedy snad může. Vlastní zkušenost mi ale říká, že ta jména nikoho nezajímají (asi jako jméno ředitele firmy vyrábějící třeba mé oblíbené sušenky), nikde jinde než v titulkách se veřejně neobjevují, mnoha lidem cosi nezajímavého zbytečně otravuje život, nehledě na to, že vysílací čas lze využít mnohem účelněji. Už nám to přijde asi 'normální', můžeme vycházet z předpokladu, že když se to pořád tak vysílá, tak to svůj účel a smysl plní, a kde není kritika, tam není vůle něco měnit.

Současná podoba titulků mi připadá až hloupá a minimálně stojí za úvahu, zda by se s tím nedalo něco dělat. Třeba konečně někoho napadne se taky ozvat.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006