O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Skrytá identita

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 25. 10. 2006

Herecké obsazení: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson. Režie: Martin Scorsese (Letec, Gangy New Yorku). Produkce: Brad Pitt. Film napěchovaný hvězdami odshora až dolů. Co se skrývá pod hvězdnou nálepkou?

„Jak natočit film?“ ptá se Scorsese. „Zvládneme to takříkajíc s použitím několika různých nástrojů: musíme si dát pozor na příběh, jazyk, kterým postavy mluví, zasazení a postavy jako takové. A to je asi tak všechno. Já osobně kladu při vyprávění příběhu největší důraz na herecké obsazení.“

Skrytá identita je svým způsobem výjimečný projekt (z pohledu hereckého obsazení), který vznikl pod taktovkou režiséra Martina Scorseseho. Spolupráce DiCaprio – Scorsese není pro nás nic moc nového a loňský útok Letce na Oskary asi není nutné připomínat; ale spolupráci Nicholson – Scorsese jsme na plátnech kin ještě vidět nemohli. Nicholson paradoxně původně roli ve filmu odmítl, ale po schůzce s režisérem a DiCapriem nakonec nabídku přijal a propůjčil se tak postavě zlomyslného bostonského mafiána Franka Costella.

Film je lineárním příběhem dvou mladých mužů, Billyho Costigana (Leonardo DiCaprio), kadeta State Police Academy, a Colina Sullivana (Matt Damon), též člen Massachusetts State Police, který se však již stačil vyšvihnout na strážmistra, zatímco jeho kolegové z Akademie nemají ještě ani služební odznaky.

Billy vyrůstal v Bostonu a jeho hlavním důvodem, proč chce sloužit u státní policie, je nechuť a odpor ke zločinu, do jehož vod víceméně zabřehla celá jeho rodina (z větší části již nežijící). Pro jeho minulost a údajně nezvladatelnou povahu však není do služeb státní policie přijat, je mu však udělen speciální úkol. Pod cizí identitou proniknout do spletité sítě bostonských mafiánských bossů a pomoci bostonské policii dopadnout jejich hlavního bosse, Franka Costella (Jack Nicholson). A tak zatímco se Costigan snaží proniknout jako nasazená štěnice do řad mafiánů, z řad mafiánů se snaží získávat informace ve složkách policie policista Colin Sullivan.

Colin se poprvé setkal s Costellem ve dvanácti letech a od té doby se jím nechal takřka nevědomě ovlivňovat. Costello Colina víceméně vychoval jako syna, i když čistá otcovská láska zde byla nahrazena čistou vypočítavostí a plány přimět Colina vstoupit do služeb státní policie s cílem získat tak policejního informátora.

Jejich osudy nejsou spojeny jen postavou Franka Costella, ale také postavou psychiatričky Madolyn (Vera Farmiga), se kterou se oba stýkají.

„Naše postavy jsou dvěma stranami jedné mince, vždyť přece pocházejí ze stejného prostředí,“ říká DiCaprio. „Colin si vybral jednu cestu a Billy zase druhou, jejich životy se však trochu propletly a promísily takovým způsobem, který by je ani nenapadl. Postupem času se z jejich práce stává náročná šachová partie, v níž jsou hlavní výhrou kompromitující informace.“

Příběh není ve skutečnosti tak originální, jak by se na první pohled mohlo stát, vychází totiž z hongkongského kriminálního thrilleru Volavka (v Americe uvedena 2004). William Monahan, scénárista Skryté identity, ale při práci na filmu Volavku neviděl a pracoval pouze se scénářem přeloženým z čínštiny.

„Líbí se mi dvojakost postav v čínské verzi, ale mou adaptaci pohání motor klasické tragédie,“ říká Monahan.

Technickým konzultantem filmu byl Thomas B. Duffy, který pracuje u Massachusetts State Police již 30 let a který tak mohl štábu poskytnou cenné informace. Na počátku 70.let 20.století jih Bostonu totiž skutečně ovládaly irské gangy a vládly městskému podsvětí až do nedávné doby. Mluvilo se o nich jako o nejdravějších rybách tamního světa zločinu. Duffy byl tak svědomitý „učitel“, že vzal dokonce Matta Damona na konci jeho výcviku na skutečný zátah proti pašerákům drog. Byl to také on, kdo radil Martinu Sheenovi a Alecu Baldwinovi ohledně jednání velících důstojníků státní policie.

V průběhu filmu si můžete všimnout několika symbolických písmen X, které se do filmu dostaly na Scorseseho žádost (jako pocta filmu Zjizvená tvář z roku 1932, kde má toto písmeno svůj zvláštní význam).

Je také použito jako znamení smrti, které je někde vidět jemně a někde zcela otevřeně.

„Příběh je o lidech v takové situaci, ke které může dojít kdekoliv na světě. Je příběhem o důvěře, zradě, podvodu a oddanosti. A takovému vyprávění se dá naslouchat kdekoliv,“ prohlásil Scorsese.

Budete-li ignorovat menší nereálné situace, jako např. situaci, kdy se v řadách mafiánů hledá policejní krysa (jen natvrdlému by nedošlo, že to není nový mladý Billy, ještě k tomu absolvent policejní akademie…) či úplný počátek filmu (kdy se jen ptáte: „Jak je možné, že nikdo neví, že Colina vychoval sám Costello!?“), bude vám tenhle gangsterský hvězdný koláč chutnat.

Konečné kýčovité zabrání krysy lezoucí po zábradlí na konci celého filmu mne osobně ale přivedlo k myšlence, že to byl sice hezký film, ale „motor klasické tragédie“ zřejmě není úplně to pravé, co mě psychicky uspokojí a naplní na takové úrovni, abych si film přehrávala o osamělých nedělních večerech.

Skrytá identita

Hrají: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Martin Sheen, Ray Winstone, Vera Flamenga, Alec Baldwin

Režie: Martin Scorsese

Scénář: William Monahan

Produkce: Brad Pitt, Brad Grey, Graham King

Kamera: Michael Ballhaus

Střih: Helma Schoonmaker

Hudba: Howard Shore

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006