O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Námořní deník Erwina Dubského

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 14. 01. 2007

Milá černobílá fota (v některých případech citlivě kolorovaná) zachycující všední japonský život čekají na své obdivovatele v Galerii Rudolfinum. Přivezl je ze své dobrodružné cesty kolem světa koncem devatenáctého století český důstojník rakouského válečného loďstva Erwin Antonín Anna Dubský, příslušník starobylého šlechtického rodu sídlícího na moravském zámku Lysice.

Dne 16. května 1874 vyplula na cestu kolem světa z rakouského válečného přístavu Pula korveta Erzherzog Friedrich. Jako první důstojník byl na tuto cestu přidělen i Erwin Antonín Anna Dubský, později fregatní kapitán rakousko-uherského námořnictva. Válečná korveta s podpůrným parním pohonem směřovala z do¬movského přístavu přes nově vybudovaný Suezský průplav do Adenu, k břehům ostrova Cejlon a poté do Singapuru, jednoho z důležitých asijských námořních přístavu Východu. Odtud se výprava obrátila k čín¬ským břehům. Krátce zakotvila v Hongkongu a Šanghaji. Poté opustila Čínu a v říjnu 1874 doplula do Na¬gasaki. Japonské císařství bylo jedním z hlavních cílů cesty. Výprava postupně zavítala i do dalších přístavů, do Kóbe a Jokohamy, odkud někteří členové expedice uskutečnili několik výletů. Jedním z oficiálních po¬slání výpravy bylo i sledování přechodu Venuše před Sluncem, tedy astronomického úkazu, který byl cílem právě v té době i řady jiných expedic do Japonska, neboť jedna z nejlepších lokalit pro tento výzkum byla japonská Jokohama. Mise po¬kračovala přes filipínskou Manilu do thajského Bangkoku. V srpnu 1875 se loď vydala přes Tichý oceán do San Francisca, Valparaisa a Magalhaesovým průlivem do Montevidea. Zpáteční cesta protínala Atlantik s krátkým přerušením plavby na Azorských ostrovech a v Gibraltaru. V Pule korveta opět zakotvila 21. června 1876.

Erwin Dubský během dlouhé plavby nashromáždil řadu uměleckých děl, etnografický materiál i do¬bovou dokumentaci. Velká kolekce obsahovala svého času přes 1300 exponátů, z nichž se bohužel velká část nedochovala. Přes historické peripetie se i dnes v lysickém zámku nacházejí zajímavé ukázky japonských a čínských uměleckých řemesel, soubor porcelánu, lakových výrobků, cloisonné nebo nádob z bronzu. Vý¬razná je kolekce japonských zbraní, především mečů a jejich doplňků. Z cesty Dubský přivezl i několik ja¬ponských dobových publikací, leporela složená z grafických listů vynikajících autorů malířské plebejské ško¬ly ukijoe, či originální mapy (mezi nimi i jednu z prvních japonských map světa v západním stylu z roku 1872 a dobovou mapu hlavního města Tokia z roku 1871). V zámecké knihovně Dubský také zanechal dvousvazkový svázaný rukopisný deník s popisem svých pozorování a dojmů z této dlouhé nebezpečné cesty.

Nejvýznamnější částí Dubského sbírky je ale soubor devíti fotografických alb obsahujících volné kartony s více jak 500 fotografiemi z většiny zemí, které expedice navštívila. Ačkoli se původně badatelé domnívali, že Dubský záběry sám fotografoval, cíleným výzkumem se potvrdilo, že v kolekci jsou pouze autorská díla profesionálních mistrů – zakladatelů fotografické tradice dokumentovaných lokalit. Dubský fotografie cíle¬ně sbíral a během plavby pravidelně procházel fotografická studia v jednotlivých zemích. Shromáždil tak svě¬tově jedinečný soubor, který se svým rozsahem, zachovalostí, ale i citlivým sběratelským výběrem vyrovná nejlepším památkám tohoto druhu, jež dnes najdeme jen v USA, Velké Británii, Francii nebo Rakousku. Přitom existence těchto unikátních předmětů nebyla veřejnosti doposud známa, neboť fotografie byly ulože¬ny v depozitáři lysického zámku a teprve jejich uměleckohistorický průzkum odhalil jejich naprostou origi¬nalitu.

Na výstavě v Galerii Rudolfinum je z kolekce prezentováno všech 158 japonských fotografií provedených tehdy oblíbenou technikou albuminového papíru. Vzhledem k citlivosti originálů je výstava rozdělena do dvou částí. První končí 5. 2., druhá potrvá od 7. 2. do 15. dubna. Výstava je součástí dvou „japonských“ výstav v Rudolfinu (druhou je Shomei Tomatu, Kůže národa) a je doprovázena řadou doprovodných a edukativních programů.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006