O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Krvavý diamant jde do kin

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 18. 01. 2007

Chcete jít do kina. Chcete zajít na něco nového, dobrodružného a svižného. Ne něco, na co si za týden nevzpomenete. Chcete něco skutečného, ne další sci-fi slátaninu. A líbil se vám Hotel Rwanda. Tak pokud jste odpověděli na všechny (nebo alespoň většinu) tvrzení ANO, jděte do kina na Krvavý diamant.

Edwarda Zwicka známe již dlouho, především díky filmům Legenda o vášni a Poslední samuraj, které z výčtu jeho filmů utkvěly v paměti diváků zřejmě nejvíc.

Zwick se tentokrát rozhodl natočit film, který vypovídá o občanské válce v Sierra Leone na začátku 90. let 20. století. Když mu ale producentka Paula Weinstein zaslala scénář, měl o problematice jen velmi mlhavé znalosti.

„To slovní spojení „Krvavé diamanty“ jsem přirozeně znal, ale jeho význam mi poněkud unikal,“ říká režisér. „Čím více jsem se o problematice dozvídal, tím víc mě tato kauza fascinovala a zároveň děsila. A tím víc jsem také cítil, že jde o příběh, kterému bychom měli dopřát sluchu,“ řekl Zwick.

A co že jsou to vlastně „Krvavé diamanty“ ? Na konci devadesátých let se lidé z organizace jako NGO, Global Witness, Partnership Africa- Canada, Amnesty International rozhodli diamanty, které pocházejí z konfliktních zemí (proto někdy také „konfliktní diamanty“) zmítanými válkou, pojmenovat „krvavé diamanty“. Jsou to diamanty, které mnohdy za těžkých podmínek musí hledat africká chudina, a jsou následovně použity na nákup zbraní, což jen zvyšuje počet mrtvých a utlačovaných obyvatel Afriky. Pojmenováním těchto diamantů slovem „krvavé“, se snažily organizace dostat do podvědomí lidí fakt, že diamantové prsteny a náhrdelníky, které muži láskyplně dávají jejich družkám, zabily ve skutečnosti mnoho lidí, roztrhaly mnoho rodin a způsobily mnoho bolesti.

Nosili by je, kdyby věděli?

Do hlavní role byl obsazen Leonardo DiCaprio (Danny Archer), Djimon Hounsou (Solomon Vandy) a Jennifer Connely (Maddy Bowen).

Osud Solomona a Dannyho se spojí v momentě, kdy jsou oba zavření ve vězení. Salomon je ve vězení neprávem, když je zatčen při útoku na diamantové naleziště, kde byl Solomon po násilném odvlečení od rodiny donucen pracovat. Solomon ale našel tenkrát v řece největší diamant, který kdy viděl. Diamant tak obrovské ceny se rozhodl i přes nebezpečí, které z případného chycení vyplývalo, schovat. Danny, zavřený za pašování diamantů, zaslechne ve vězení křik Solomonova bývalého nadřízeného, který před přepadením Solomona viděl. Po tom, co je Danny venku z vězení, ho rychle napadne, jaká je asi cesta k diamantu tah ohromné ceny, který by ho dostal ven z Afriky. Osvobodit Solomona Vandyho.

A tak se oba vydávají na cestu přes území ozbrojených povstalců, aby našli onen růžový dimanat. Archer se vydává za vidinou obrovského bohatství a vyhlídky na nový život a Solomon je rozhodnut bojovat do posledních sil za nalezení a záchranu jeho rodiny, což mu po nalezení diamantu slíbil Archer.

Na jejich obtížné cestě se setkávají s novinářkou Maddy Bowen, která v Sierra Leona chce zjistit pravdu o korupcích spojených s konfliktními diamanty. Idealistická Američanka tak kvůli notesu s adresami překupníků diamantů a zbraní začne pomáhat i tak emocionálně netečnému člověku jako je Archer, který ale během příběhu, díky konfrontaci s idealismem Maddy a odvahou Solomona, pomalu nachází ztracenou část sebe samého.

Vzájemné přátelství, které je po následném sledu událostí spojí, přinese opravdu všem to, co čekali. Solomonovi jeho rodinu, Maddy její vysněný článek a Archerovi jiný život – i když ne ten, který si předtím představoval.

Morální čistota postavy Solomona, křížící se s nezájmem Archera a touhu po spravedlnosti Maddy se mísí v jeden dojemný, pravdivý příběh, který se děje v Africe denně.

„Je těžké si představit, že to, o čem točíme film, se ve světě děje úplně běžně. Pak si přepychového života v Americe vážíte úplně jinak. Byl jsem tam a myslím, že na každého z nás to místo zanechalo svou stopu. Teď už se na svět nedokážeme dívat stejnýma očima jako doposud.“

Na filmu se mi opravdu líbila kamera a musím říct, že je to první film Leonarda DiCapria, kdy mi připadala jeho role věrohodná. Možná k tomu taky přispěl fakt, že Leo mluvil jak tamním dialektem, tak angličtinou s jihoafrickým přízvukem, což opravdu přispělo k věrohodnosti jeho postavy.

Film je trochu dlouhý, ale nemohu říct, že bych se nudila. Rozhodně bych neposlala na film do kina děti. Je zde několik snímků, kdy přivíráte oči (sekání rukou, dětští zabijáci, vyvražďování vesnic atd.) a které opravdu nepřidají na klidném spánku. Ale proč bychom měli spát klidně, když někde nemohou spát vůbec?

Režie: Edward Zwick

Hrají: Leonardo DiCaprio, Jennifer Connelly, Djimon Houstou

Scénář: Charles Leavitt

Námět: Charles Leavitt, C.Gaby Mitchell

Kamera: Eduardo Serra

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006