O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Stefano Benni - italský humorista útočí na české bránice

autor : Hanka Rojková , vydáno : 04. 02. 2007

Trvalo třicet let, než se k českému čtenáři konečně dostala prvotina italského spisovatele Stefana Benniho Bar Sport. Ve 26 povídkách autor svým originálně vtipným způsobem představuje zvyky, zlozvyky a různé vlastnosti nejen návštěvníků baru, ale i svých krajanů všeobecně. Poznáme tak Itálii sedmdesátých let a navíc se u toho výborně pobavíme. Bar Sport je to totiž místo, kde se po celý den setkává různorodá skupinka roztomile podivných lidiček.

„Vlk“, jak si Benni (1947) nechá říkat, se v České republice poprvé představil v roce 2003, kdy vyšel jeho sci-fi pohádkový román Časoskokan a krátce nato Podivínsko, sbírka ilustrovaných alegorických příběhů. Ale až na konci minulého roku jsme se mohli dočkat Baru Sport, který se za těch třicet let v Itálii stal klasikou moderní humoristické prózy.

Už sám začátek knihy odpovídá Benniho stylu. V Historickém úvodu se dozvíme, že již pravěcí lidé toužili po kávě, že barům se nejvíce dařilo ve středověku a že jméno kávy vzniklo, když Kryštof Kolumbus polil královně Isabele šaty. A na dalších 140 stránkách Benni pokračuje stejným způsobem. Pomalu se nám představí všechny neodmyslitelné postavičky, řada komparsistů a ještě více barových atrakcí, vitrínou s umělými zákusky počínaje a telefonem konče.

Setkáme se třeba s barovým expertem, který všechno ví, všechno zná a do každého rozhovoru se zapojuje s hláškou: „Koukněte, víte, co vám povím.“ Chybět nesmí ani barový dědeček, dítě se zmrzlinou či zamilovaný účetní. A pak samozřejmě barový playboy, který ale do baru chodí jen obden. To proto, aby mohl vyprávět báchorky o tom, co dělal večer předtím.

Mezi nejlepší atrakce Baru Sport patří bezesporu telefon. Ale jak píše Benni: „V baru je telefon vždycky schovaný. Dává přednost temným prostorám, nejraději za stohem bas od piva.“ Ke každému telefonu patří telefonista. Třeba ten zamilovaný, který nezavěsí dřív, než svou dívku nenazve svou „malou nestydou“.

Kdo si myslí, že do baru nepatří zvířata, toho zklamu. Každý správný bar má dvě střenky se starými pudlíky, které, pokud jsou moc chudé a nemají na štolu z liščí kůže, „vycvičí pudlíky, aby jim vlezli na krk, a oni tam zůstanou bez hnutí ležet a předstírají, že jsou kožešiny.“ A aby došlo i na kočičky, pořádné bary jich mají hned několik druhů. Třeba kočku – „Hladovce“, což je „bledá a vyhublá kočka s pěkně se rýsujícími žebry. Jakmile vidí jídlo, mňouká ze všech sil, žere obrovské kusy zbytků a pak se dusí. Žije ve smečce o dvaceti kusech, kterým velí vousatá stařenka.“

V Baru Sport se diskutuje o všem možném, ale jak už jméno napovídá, nejčastějším tématem zákazníků je, jak jinak, sport, konkrétně fotbal. Dalšími vděčnými tématy jsou ženy, sázky, výlety a ty nejneuvěřitelnější báchorky. V Baru Sport se prostě člověk nikdy nenudí. A nudit se nebude ani čtenář, protože všechny postavy mají reálný základ, a každý jistě zná nějakou podobnou osobu ze svého okolí.

To vše Benni vypráví s lehkostí sobě vlastní, nenuceným vtipem a smyslem pro lehkou ironii a nadsázku. Usmívat se jednoduše začnete už během první stránky a skončíte až s poslední větou. Je jen škoda, že se z rozsáhlé Benniho tvorby, kterou tvoří novinové články (začínal jako sportovní reportér), romány, povídkové soubory, divadelní hry i poezie, k českému čtenáři dostalo zatím jen tak málo. Nezbývá, než doufat, že se co nejdříve dočkáme překladu dalších z jeho skvělých děl. Opravdu se máme na co těšit.

Stefano Benni: Bar Sport (překlad Alice Flemrová), Havran, Praha 2006, 148 stran

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006