O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Poslední skotský král

autor : Hanka Rojková , vydáno : 05. 02. 2007

Je možné podlehnout kouzlu tyrana, který vyvražďuje všechny nepohodlné obyvatele, včetně vašich příbuzných a přátel? V sedmdesátých letech v Ugandě jeden takový vůdce byl – prezident Idi Amin, jeden z nejkrutějších diktátorů. A o něm skrze příběh mladého skotského lékaře, který odjel do Ugandy s „vyššími úmysly“ pomáhat, vypráví film Poslední skotský král.

Film dokumentaristy Kevina Macdonalda vznikl podle stejnojmenné předlohy Gilese Fodena. Hlavní postavou je čerstvě dostudovaný skotský doktor Nicholas Garrigan (James McAvoy), který touží po dobrodružství, exotice, zábavě a hlavně vymanit se z vlivu svého otce, vedle kterého si připadá jako naprostá nula. Rozhodne se proto odletět do Ugandy, kde bude moci konečně dokázat, že za něco stojí a že umí pomáhat těm, kteří to potřebují.

Vybral si ale špatnou dobu – ve chvíli jeho příjezdu je země zmítána státním převratem, který provedl charismatický generál Idi Amin (Forest Whitaker). Lidé podléhají Aminově kouzlu, ve chvíli, kdy lidem vzkazuje: „Já jsem vy.“, davy šílí. A kouzlu prezidentovy osobnosti podlehne i nezkušený a naivní Nicholas. Poté, co ošetří Amina po autonehodě a stane se jeho osobním lékařem a nejbližším důvěrníkem, splní se mu sen. Získá slávu, moc, připadá si důležitý a věří, že pomáhá lidem. Konečně mu někdo důvěřuje a považuje ho za výjimečného. Odmítá si ze začátku připustit, že vše není tak idylické, jak to prožívá on. V chvíli, kdy si to konečně připustí, je už pozdě a jemu samotnému jde o život.

„Nicholas je ztělesněním všech těch lidí, kteří propadli Aminově kouzlu a až příliš pozdě si uvědomili, že společně živili noční můru.“, tvrdí o své postavě McAvoy.

I když celý příběh vypráví o naivitě, o neskutečné důvěře západního člověka k nereálným slibům a o egoistické touze užívat si za každou cenu a nestarat se o ostatní, postava Nicholase Garrigana se ve filmu stává vedlejší. Veškerou pozornost na sebe totiž strhává excelentní umělecký výkon Foresta Whitakera. Za své úžasné ztvárnění ugandského prezidenta, jenž se mění z veselého a nesmírně šarmantního muže v paranoidní, vzteklé a vraždící monstrum, si už vysloužil Zlatý Globus a nominaci na Oscara.

Natáčelo se v Británii i v Ugandě a právě zde filmaře, podle režiséra McDonalda, překvapilo, že mnoho obyvatel vůči Aminovi stále cítí velký respekt: „Lidé ze západu nechápou, že kromě jeho inklinace ke svévolnému násilí byl vnímán také jako úžasný člověk. Ze začátku si lidé mysleli, že je vřelý a příjemný. Připadalo jim, že tenhle člověk by nikdy nedokázal ublížit ani mouše. Začínal se skvělými úmysly, ale jeho charakterové vady jej stáhly ke dnu.“

Film sám o sobě je jen dalším v řadě průměrných příběhů, které vypráví o diktátorech 20. století. Jediné, co ho odlišuje a zachraňuje, jsou tak právě Whitakerovy herecké schopnosti a byla by opravdová škoda, kdyby Oscara nezískal.

Poslední skotský král (Last king of Scotland), USA 2006. Režie: Kevin McDonald, Scénář: Jeremy Brock, Peter Morgan, podle románu Gilda Fodena. Hrají: Forest Whitaker, James McAvoy, Kerry Washington, Gillian Anderson.

České titulky. Přístupné od 15 let. Premiéra: 8. února 2007

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006